Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,65 -0,46%
EURO
34,99 -0,75%
ALTIN
2.409,79 -0,95%

Mutfak lavabosunu pırıl pırıl yapan temizlik tüyosu! Bakteri, mikrop hepsi yok olacak

Mutfağınızda sandığınızdan daha fazla temizlenmesi gereken bir alan varsa bu mutfak lavabosu olarak tanımlanmaktadır. Size mutfak lavabonuzu nasıl temizleyeceğinize dair ipuçları verdik. İşte, mutfak lavabonuzu temizlerken kullanabileceğiniz bazı ipuçları.

Yayın Tarihi: 12.11.2023 13:49
Güncelleme Tarihi: 12.11.2023 13:49

Mutfak lavabosunu pırıl pırıl yapan temizlik tüyosu! Bakteri, mikrop hepsi yok olacak

Mutfak lavabosu gün içerisinde birçok kez kullanılmaktadır. Yemek lekesi ya da çay lekesinden dolayı rengi zamanla solabilir.

Mutfak lavabonuzu düzenli olarak temizliyorsanız, kokular ve kötü görünüm önlenebilir. Deterjanlar bu amaçla satılmaktadır. Bu temizleyiciler çamaşır suyu ile amonyak içerir. Bu kimyasallar saniyeler içerisinde temizlik hissi sağlar. Mutfak lavabonuzdan koku geliyorsa giderlerinizi de temizlemeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu sayfa sizi daha ferah kokulu bir mutfağa kavuşturacak. Tartışacağımız yöntemleri deneyerek mutfak lavabonuzu nasıl temizleyeceğinize dair bazı yararlı bilgiler edinebileceksiniz.

Temizliğe önem veriyorsanız ve mutfak lavabonuzu nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız temizlik ve hijyen bilgilerimize göz atın. Mutfak lavabosunu nasıl temizlersiniz? İşinizi kolaylaştıracak 4 çözüm..

Mutfak lavabosunu pırıl pırıl yapan temizlik tüyosu

1) Mermer ve granit lavaboların temizlenmesi

Mermer veya granit lavaboları temizlerken çok dikkatli olmanızı öneririz. Asit içeriği yüksek olan deterjanlar bu lavaboların yapısına zarar verebilir. Mermer veya granit lavaboyu kimyasal kullanmadan temizlemek için beyaz sirkeyle başlayabilirsiniz.

1 litre sıcak suya yaklaşık 1 çay bardağı kadar beyaz sirkeyi dökün ve karıştırın. Sonrasında daha rahat kullanım adına karışımı sprey şişesine koyabilirsiniz. Beyaz sirke karışımını lavaboya püskürtün ve yaklaşık 5 dakika bekleyin.

Püskürtme imkanınız yoksa bulaşık süngerini de bu suya batırıp lavaboya uygulayabilirsiniz. Süre dolduktan sonra tüm yüzeyi süngerle silin ve bol su ile durulayın.

2) Çelik yüzeylerin lavabo temizliği

Lavabonuzun çelik yüzeyini temizlemek için limon veya limon suyu kullanmanızı öneririz. Limon suyuna malzemeler ekleyerek daha güçlü bir temizleme etkisi yaşayabilirsiniz. Daha sonra yaklaşık olarak 2 litre sıcak suya 2 paket karbonat, limonun suyu ve 1 yemek kaşığı sirke ekleyip karıştırın. Eklenen bileşenler yağ lekelerini ve çay lekelerini anında çıkarma etkisine sahiptir. Hazırladığınız bu karışımı bir sünger yardımıyla alıp lavabonun tüm yüzeyine iyice uygulayın.

Mutfak lavabosunu pırıl pırıl yapan temizlik tüyosu

10 dakika bekledikten sonra ılık suyla son temizliği yapın, mutfak lavabosunu temizledikten sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

3) Kiri ve kalıntıları sirkeyle temizleyin..

Bazı durumlarda sıklıkla kullanılan lavabolarda yemek artıkları kalabilmektedir. Yağ lekeleri yiyeceklerden lavaboya da aktarılabilir. Bu hoş olmayan bir görünüm yaratır. Bu durumun çözümünü anlatayım. Sadece beyaz sirkeyle lavabo içindeki istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz.

Lavabonuzun içindeki veya dışındaki lekeleri çıkarmak için sirkeyi doğrudan lekenin üzerine dökün ve yaklaşık 5 dakika bekleyin. Lekeyi dairesel hareketlerle çıkarmak için bulaşık süngerinin yumuşak tarafını kullanmaya başlayın.

Fırçalamaya başladığınızda sirkenin ayrıştırıcı etkisi nedeniyle lekenin kaybolduğunu fark edebilirsiniz. Lavabonuzdaki zorlu lekeleri kimyasal kullanmadan, sadece sirkeyle çıkarabilirsiniz.

4) Son çare: Kokan kanalizasyonun temizlenmesi!

Mutfak lavabosunu ne kadar temizlerseniz temizleyin, giderden gelen kokudan kurtulamazsınız. Son çare kanalizasyonları temizlemektir. Şimdi kanalizasyondan gelen hoş olmayan kokudan kurtulalım. Ayrıca mutfak giderlerini açmak için evdeki malzemelerden doğal deterjanlar da yapabilirsiniz.

Yarım bardak karbonat ve yarım bardak limon suyu 1 litre sıcak suya karıştırın. Elde edilen karışımı yavaşça gidere dökün.

Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra gidere kaynar su dökün. Bu dönemde çok dikkatli olmanız gerekiyor. Bunun nedeni sıcak suyun yüzünüze sıçrayabilmesidir.

Temizlik sırasında başınızı lavabodan mümkün olduğunca uzak tutmanızı öneririz. Giderinizden tuhaf bir koku geldiğini fark ettiğinizde bu yöntemi kullanabilirsiniz.