Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Misafir çocukları halınıza çay damlattıysa korkmayın! Bu yöntem anında geçiriyor

Artık çay lekesinden korkmanıza gerek yok! Tüm detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 17.12.2023 06:59
Güncelleme Tarihi: 17.12.2023 06:59

Misafir çocukları halınıza çay damlattıysa korkmayın! Bu yöntem anında geçiriyor

Çay lekesi korkulu rüyanız olmasın! Bu yöntemlerle dakikalar içinde kurtulabilirsiniz! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

ÇAY LEKESİNDEN KURTULMA YÖNTEMLERİ

Çay lekesinden kurtulmak için çok basit yöntemleri uygulayabilirsiniz. Eğer çay kıyafetinize döküldüyse üstüne bir miktar kağıt havlu koyup fazla çayı emmeniz gerekiyor. Ancak yalnızca beyaz peçete kullanmanız gerekir. Giysi üstündeki fazla çayı aldıktan sonra giysinizi ters çevirip çay lekesi olan yeri soğuk suyla yıkamanız gerekiyor. Bu işlemlerden sonra ağartıcı olmayan bir deterjan ve soğuk suyu karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra macunu lekenin üstüne sürebilirsiniz. Çay lekesine göre 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla kıyafetinizi yıkayabilirsiniz. Eğer deterjan kullanmak istemiyorsanız lekeyi çıkarmak için limon suyu da tercih edebilirsiniz. İlk olarak bir su bardağı suya yarım limon suyu eklenir ve lekenin üstüne bezle uygulanarak kıyafet çamaşır makinesinde yıkanır. 

çay lekesinden kurtulma yöntemleri

Eğer halınıza çay döküldüyse ilk olarak beyaz bir peçeteyle kağıt havluyu çay lekesinin üstüne koyup fazla çayı alabilirsiniz. Daha sonra beyaz bir bez soğuk suyla ıslatıp suyu süzüp çay lekesi olan bölgeye tampon hareketlerle ovalayabilirsiniz. Bu işlemler sonrasında yarım su bardağı sirke yarım su bardağı suyla karıştırılarak temiz bir bezle leke tampon hareketlerle silinir. Daha sonra soğuk suyla durulanan bir bezle iyice temizleyebilirsiniz. Çay lekesini koltuğunuzdan çıkarmak için karbonatla suyu karıştırıp macun haline getirebilirsiniz. Daha sonra ıslak bir bezle karışımı lekenin üstüne tampon hareketlerle yayabilirsiniz. Daha sonra soğuk suya batırılan bir temiz bezle ovalama işlemi yapılır ve kuruması beklenir. Eğer duvarınıza çay döküldüyse ilk olarak iki yemek kaşığı nişasta suyla sulandırılır. Daha sonra temiz bir süngerle ıslatılarak duvarın üstündeki leke ovulur. Daha sonra lekenin olduğu kısım duru suyla durulanır.