Bist 100
8.907,65 2%
DOLAR
31,53 0,53%
EURO
34,31 0,77%
ALTIN
2.128,17 1,8%

Milyonlarca öğrenci hüsrana uğrayacak! O bölüme sınavla geçiş bitti

Adalet bölümleri kapanıyor mu? Artık DGS ile hukuka geçiş yapılamayacak. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 09.12.2023 01:01
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 01:01

Milyonlarca öğrenci hüsrana uğrayacak! O bölüme sınavla geçiş bitti

Türkiye'de yükseköğretim alanındaki önemli gelişmelerden biri yaşandı. Adalet Bakanlığı'nın ihtiyaç planlamaları ve mevcut personel ihtiyacını temel alarak yapılan değerlendirmeler sonucunda, Türkiye Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından alınan kararla Adalet Meslek Yüksekokulları ile adalet programları kapatılıyor.

Yükseköğretim Genel Kurulunun 23 Kasım 2023 tarihli toplantısında alınan kararlar çerçevesinde, 42 üniversitede bulunan Adalet Meslek Yüksekokulları kapatılacak. Ayrıca, KKTC'de yer alan 6 Adalet programı da kapatılma kararıyla karşı karşıya. Devlet ve vakıf üniversitelerinde bulunan "Adalet" programı ile "Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği" programlarındaki öğrencilerin hak ve statüleri korunarak kapatılacak. Ancak, bu kapatılma kararı sonrasında üniversiteler, "Mahkeme Büro Hizmetleri" programını açabilme imkanına sahip olacak. Bu konuda yapılacak değerlendirmeler üniversiteler tarafından gerçekleştirilecek.

adalet bölümleri

adalet bölümleri

Adalet Meslek Yüksekokulları ve adalet programlarının kapatılmasıyla birlikte, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yoluyla hukuk fakültelerine geçiş de artık mümkün olmayacak. Yapılan düzenleme, Adalet Bakanlığı'nın talepleri ve personel ihtiyaç planlamalarını temel alarak şekillendirildi.

Mezun ve öğrenim gören öğrencilerin hakları korunacak olup, kapatılan programlardaki öğretim elemanları ise uygun görülmesi halinde "Mahkeme Büro Hizmetleri" programına aktarılacak. Program açılmayan üniversitelerde ise ilgili öğretim elemanları, alanlarına göre belirlenecek programlara atanacak.

Bu kararlarla birlikte, Türkiye'de adalet alanındaki eğitim politikalarında önemli bir dönüşüm yaşanırken, gelecekteki hukuk eğitimi süreçleri ve adalet sistemine katılım koşulları da belirgin bir şekilde etkilenecek gibi görünüyor.