Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

KPSS Şartı Yok! Ticaret Bakanlığı Memur Alım İlanı Yayımlandı!

Ticaret Bakanlığı, yurtdışında yüksek lisans yapmak üzere 10 memur alımı yapacak. Başvuru şartları, tarihleri ve alanları belli oldu. İşte Ticaret Bakanlığı memur alımı ilanı hakkında tüm detaylar…

Yayın Tarihi: 08.12.2023 11:57
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 11:57

KPSS Şartı Yok! Ticaret Bakanlığı Memur Alım İlanı Yayımlandı!

Ticaret Bakanlığı, yurtdışında görevlendirilmek üzere 10 memur alımı gerçekleştireceğini duyurdu. 7 Aralık 2023 itibari ile Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Ticaret Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere Yurtdışı Yüksek Lisans programları için farklı alanlarda memur alımı yapılacak. Söz konusu ilana göre, Ticaret Bakanlığı memur alımları herhangi bir KPSS şartı aranmadan yapılacak.

TİCARET BAKANLIĞI MEMUR ALIMI KONTENJAN BİLGİSİ

Yurtdışı Yüksek Lisans programları için 16.10.2023 tarihli ve 7713 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2024 yılına yönelik olarak Bakanlık tahsis edilen 0-12 ay süre ile 8, 0-24 ay süre ile 2 adet olmak üzere toplam 10 adet kontenjan kapsamında; gerekli nitelikleri haiz personel, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ve “Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Devlet Memurları Hakkında Yönetmelik”in ilgili hükümleri çerçevesinde Cumhurbaşkanlığınca belirlenen kontenjan dahilinde yurt dışına yüksek lisans yapmak üzere gönderilecektir.

personel alımı

personel alımı

TİCARET BAKANLIĞI MEMUR ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Ticaret Bakanlığı memur alımında adaylardan genel ve özel nitelikler istenecektir. Bu kapsamda genel olarak;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Son başvuru günü olan 24 Aralık 2023 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40’ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezi sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak. (01 Ocak 1987 ve sonrası doğumlular müracaat edebilecektir.)

Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,

657 sayılı Kanunun 53’üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

Kamu haklarından mahrum olmamak,

Son müracaat tarihi itibarıyla başvurulan kadro için gerekli öğrenim niteliğini taşıyor olmak,

İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Yönetim Kurulunca eşdeğerliği kabul edilen ve uluslararası geçerliği bulunan bir sınavdan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az yetmiş puana denk bir puana sahip olmak, (Yabancı dil düzeyini gösterir başarı belgelerinin son başvuru tarihinden önceki iki yıl içinde alınmış olması gereklidir.) Ayrıca, ÖSYM tarafından hazırlanan “Uluslararası Yabancı Dil Sınavlarının Eşdeğerliklerini Belirleme Yönergesi”nin 6 ncı maddesinin 2 nci fıkrasının (d) bendi uyarınca; uluslararası geçerliliği bulunan yabancı dil sınavlarına devlet üniversitelerinde girilmesi zorunludur. Ek olarak ÖSYM tarafından her yıl güncellenen “Uluslararası Yabancı Dil Sınavları Sınavları Eşdeğerlikleri Dökümanı”nda yer alan uluslararası dil sınavları geçerlidir.

Hastalık sebebiyle eğitim veya öğrenimini gerçekleştiremeyeceği genel hükümler çerçevesinde hastalık raporuyla tespit edilenler hariç, bahse konu Yönetmelik hükümlerine göre geri çağrılmamış olmak,şartları aranır.

TİCARET BAKANLIĞI MEMUR ALIMI BAŞVURU TARİHLERİ VE YÖNTEMİ

Ticaret Bakanlığı memur alımı başvuruları Aralık ayı içerisinde alınacak. Başvurular sadece Ticaret Bakanlığı kariyer adresi üzerinden yapılacak.

Başvuru Tarihleri: 18 - 24 Aralık 2023

Başvuru Adresi: https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/

TİCARET BAKANLIĞI MEMUR ALIMI İLANI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Ticaret Bakanlığı memur alımı ilanı hangi tarihte yayımlandı?

Ticaret Bakanlığı memur alımı ilanı 7 Aralık 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ticaret Bakanlığı memur alımı ilanı kaç kişilik kadro ile yapılacak?

Ticaret Bakanlığı memur alımı ilanı 10 kişilik kadro ile yapılacak. Bunlardan 8’i 0-12 ay süre ile, 2’si ise 0-24 ay süre ile yurtdışında görevlendirilecek.

Ticaret Bakanlığı memur alımı ilanı hangi alanlarda yapılacak?

Ticaret Bakanlığı memur alımı ilanı farklı alanlarda yapılacak. Bu alanlar şunlardır:

Uluslararası Ticaret Hukuku

Uluslararası Ticaret Politikaları

Uluslararası Ticaret Anlaşmaları

Uluslararası Ticaret Uyuşmazlıkları

Uluslararası Ticaret Finansmanı

Uluslararası Ticaret İstatistikleri

Uluslararası Ticaret Pazarlaması

Uluslararası Ticaret Lojistiği

Uluslararası Ticaret Gümrük İşlemleri

Uluslararası Ticaret Rekabet Politikaları

Ticaret Bakanlığı memur alımı ilanı için KPSS şartı var mı?

Ticaret Bakanlığı memur alımı ilanı için KPSS şartı bulunmamaktadır. Adayların yabancı dil bilgisi ve diğer genel ve özel şartları taşımaları yeterlidir.