Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kirlenen battaniyeleri böyle yıkayın! Tek bir leke kalmayacak

Hava sıcaklıklarının düşüşe geçmesiyle beraber sıcak tutan battaniyeler soğuk kış günleriyle kuşkusuz en vazgeçilmez eşyalardan olurken bazı lekelere maruz kalınır. Battaniyeleri temizlemek için neler yapılacağı ve tüm detaylar...

Yayın Tarihi: 14.12.2023 07:16
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 07:16

Kirlenen battaniyeleri böyle yıkayın! Tek bir leke kalmayacak

Hayat kurtarıcı özelliği olan battaniyeler soğuk havalarda battaniye tercih edilirken vizon, pamuklu, raşel, keçe türünde farklı türler vardır. Bazen üzerinde yer alan lekelere doğru temizleme yöntemi seçilirken yıkanırken dikkat edilmesi gerekenler en önemli şeylerden birisi ise türüne göre yıkama şeklidir. İşte battaniye temizliğindeki yöntemler...

BATTANİYE TEMİZLİĞİ

Battaniyeler düzenli olarak yıkanır ve kurutulur. Battaniyeler haftada en az 2 defa havalandırılarak çırpılması gerekir.

Battaniyelerde oluşan çay, kahve ve ufak lekelerin arındırılması için ıslak bezle silinir ve deterjan dökülerek silinir.

Battaniyelerinizi balkonlara asılarak havalandırılır.

Battaniyelerde eskiden kalma lekeler olduğunda bulaşık deterjanı ile çıkarılarak leke çıkartılır.

battaniye temizliği

BATTANİYELERDE KÜVETTE YIKAMA

Çamaşır makinenizin kapasitesi battaniyeleriniz için yeterli olmadığında ılık sabunlu su ile doldurularak küvete koyularak yıkanır. Su doldurduğunuz küvetin içinde 1 çorba kaşığı amonyak eklenir. Durulama suyuna biraz yumuşatıcı eklemeyi unutmayın.

KURU TEMİZLEME

Hassas ve çok çabuk deforme olan battaniyeler kuru temizlemeye verilerek temizlenir. Hassas battaniyeler için dikkatli olarak yıkanarak önceden görevlinin bilgilendirilmesi gerekir.