Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

İstanbullulara perşembe günü uyarısı! Kar botlarını çıkarın: Yoğun yağış geliyor

Haftalık hava tahminleri yapılırken MGM'den yoğun kar ve yağmur yağışları gelmesi bekleniyor. İstanbul dahil ülke genelinde aralıklı yağış olacağı duyuruldu.

Yayın Tarihi: 08.11.2023 17:45
Güncelleme Tarihi: 08.11.2023 17:45

İstanbullulara perşembe günü uyarısı! Kar botlarını çıkarın: Yoğun yağış geliyor

Anadolu'nın 15 Kasım gibi erken tarihte kar yağışına tanıklık yapılırken ülke için hava durumu tahmini yapıldı. Doğu Karadeniz'e kıyı illerin yüksek bölgelerinde aralık yağış tahminleri yapıldı. sabah ve gece saatlerinde ülkenin batı, iç ve doğu taraflarında sis ise etkisini artıracak.

KAR YAĞIŞINA GÜNLER KALDI

Meteoroloji danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, perşembe günüyle beraber ülkemizde yağışlı havanın etkisi altında olurken Pazar'a kadar devam edeceğinin altını çizdi. Yağmurla beraber sıcaklıklarda da önemli düşüş yaşanırken 15 Kasım'da Anadolu'da kar yağışın görülmesi bekleniyor.

yağışlar geliyor

İstanbul'daki baraj bölgelerinde su seviyeleri dikkat çekerken İSKİ, bu durumun etkin şekilde yönetilmesi gerektiğini belirten Şen, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yağışların azaldığı görülerek yağmur yağacağı söylendi.

Bilime güvenmek gerekirken geçtiğimiz yıldan sonra bazı önleyici tedbirlerin alınması gerektiğine değinirken önümüzdeki hafta yağmurlar olduğunda önceki zamanlarda yağmurun eksileceği ve yağışların etkili olmayacağı açıklandı.

KRİTİK REZERVUAR SEVİYESİ

İstanbul'da içme suyu üzerinden rezervuarlarındaki su seviyeleri yüzde 17'ye düşerken geçtiğimiz haftalarda yağışların olmasıyla beraber su seviyesinde yükselme görülmedi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek'e göre, İstanbul'un su tasarrufu önlemlerini acilen uygulaması gerekiyor.