Bist 100
9.179,48 1%
DOLAR
31,15 0%
EURO
33,83 0,02%
ALTIN
2.022,75 0,04%

İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ İçin Korkutan Küçük Kıyamet Depremi Senaryosu: İzmit 7, Gebze 8, İstanbul 8, Tekirdağ...

Uzmanlar, İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da yaşanabilecek büyük bir depremin sonuçlarını anlattı. 514 yıl önce meydana gelen ve “Küçük Kıyamet” olarak adlandırılan depremin tekrarlanması halinde bölgede büyük bir yıkım olacağı uyarısında bulundular. İşte detaylar…

Yayın Tarihi: 15.12.2023 17:46
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 17:46

İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ İçin Korkutan Küçük Kıyamet Depremi Senaryosu: İzmit 7, Gebze 8, İstanbul 8, Tekirdağ...

Küçük Kıyamet Depremi, 10 Eylül 1509 tarihinde Marmara Denizi’nin kuzeydoğusunda, Prens Adaları açıklarında meydana gelen ve 7.2 veya 8.0 büyüklüğünde olduğu tahmin edilen bir depremdir. Deprem, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul başta olmak üzere, çevre illerde de büyük hasara ve can kaybına neden olmuştur. Tarihi kaynaklara göre, İstanbul’da 4 bin ila 13 bin arasında insan hayatını kaybetmiş, binlerce bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Depremin ardından oluşan 6 metrelik tsunami dalgaları da şehrin surlarını aşarak Galata’ya kadar ulaşmıştır. Deprem, oluşturduğu büyük felaket nedeniyle halk arasında “Küçük Kıyamet” olarak anılmıştır.

Küçük Kıyamet Depremi Tekrar Olursa Ne Olur?

deprem

Prof. Dr. Osman Bektaş, 1509 yılında yaşanan depremin günümüzde tekrarlanması halinde nasıl bir senaryo ortaya çıkacağını anlattı. Bektaş, depremin büyüklüğünü ve etkisini belirlemek için ünlü deprem tarihçisi Ambrasey’nin 2001 yılında yaptığı çalışmaya atıfta bulundu. Buna göre, deprem 7- 9- 9- 8- 8- 7 şiddetinde olmuştur. Bektaş, bu şiddetlerin ne anlama geldiğini şöyle açıkladı:

Çorlu ve İzmit’te 7 şiddetinde olan deprem, 1935 ve 1963 yıllarında meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki Marmara depremleriyle eşdeğerdir.

Asya yakasında 8 şiddetinde olan deprem, 1999 yılında meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki Gölcük depremiyle eşdeğerdir.

Silivri-Çekmece’de 9 şiddetinde olan deprem, 1999 yılında meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki Düzce depremiyle eşdeğerdir.

Bektaş, depremin zemin büyütmesi etkisine de dikkat çekti. Buna göre, 9 şiddetindeki deprem, depreme dayanıklı mühendislik tasarımlarında bile ağır hasar ve yıkıma yol açabilirken, 8 şiddetindeki deprem, aynı yapılarda az hasar oluşturabilir. Bektaş, “Sorun zemin.” dedi.

deprem

Küçük Kıyamet Depremine Karşı Nasıl Tedbir Alınmalı?

Uzmanlar, Küçük Kıyamet Depremi’nin tekrarlanma ihtimaline karşı bölge halkını uyardı. Deprem öncesi, sırası ve sonrasında alınması gereken tedbirler şunlardır:

Deprem öncesi, ev ve iş yerlerinde depreme dayanıklı yapılar inşa etmek veya mevcut yapıları güçlendirmek, deprem çantası hazırlamak, deprem planı yapmak, deprem tatbikatları yapmak, deprem sigortası yaptırmak, deprem anında yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmek önemlidir.

Deprem sırasında, sakin olmak, panik yapmamak, eşya altında kalmamak, sağlam bir yere sığınmak, kapı ve pencereleri açık bırakmak, elektrik, gaz ve su vanalarını kapatmak, asansör, merdiven ve balkonlardan uzak durmak, telefonları acil durumlar dışında kullanmamak gereklidir.

Deprem sonrasında, yaralılara ilk yardım yapmak, enkaz altında kalanlara seslenmek, yardım çağırmak, hasarlı binalara girmemek, çatlaklara yaklaşmamak, yanıcı maddelerden uzak durmak, radyo ve televizyonlardan gelen bilgileri takip etmek, resmi makamların talimatlarına uymak gereklidir.

Küçük Kıyamet Depremi ne zaman oldu? Küçük Kıyamet Depremi, 10 Eylül 1509 tarihinde meydana geldi.

Küçük Kıyamet Depremi’nin büyüklüğü ne kadar? Küçük Kıyamet Depremi’nin büyüklüğü 7.2 veya 8.0 olarak tahmin edilmektedir.

Küçük Kıyamet Depremi neden oldu? Küçük Kıyamet Depremi, Marmara Denizi’nde bulunan Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kırılması sonucu oluştu.

Küçük Kıyamet Depremi’nde kaç kişi öldü? Küçük Kıyamet Depremi’nde İstanbul’da 4 bin ila 13 bin arasında insan hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir.

Küçük Kıyamet Depremi’nde hangi iller etkilendi? Küçük Kıyamet Depremi’nde İstanbul başta olmak üzere, Kocaeli, Tekirdağ, Bursa, Edirne gibi iller de etkilendi.