Bist 100
10.387,31 2%
DOLAR
32,31 0,01%
EURO
35,16 0,57%
ALTIN
2.395,42 -0,32%

İstanbul'da Kar Ne Zaman Yağacak? Meteoroloji Uzmanı Orhan Şen Açıkladı

İstanbul, bugün itibariyle kış mevsimine resmen giriş yaptı. Sabah saatlerinde hissedilen soğuk hava ile birlikte kar yağışı için tahminler de artmış durumda. Bu beklenen hava koşulları, öğrencileri ve velileri dikkate alarak bir beklenti oluşturmuş durumda.

Yayın Tarihi: 05.12.2023 15:38
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 15:38

İstanbul'da Kar Ne Zaman Yağacak? Meteoroloji Uzmanı Orhan Şen Açıkladı

İstanbul, kış mevsiminin ilk günlerinde soğuk havanın etkisine girdi. Sabah saatlerinde sıcaklığın 10 derece düştüğü kentte, kar yağışı için tahminler de geldi. Öğrenciler ve veliler, kar tatili olup olmayacağını merak ediyor. İşte tüm detaylar...

KAR YAĞIŞI OCAK AYINI BEKLİYOR

hava-durumu

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, paylaşım platformu X'ten yaptığı açıklamada, İstanbul'da bugün itibariyle hava sıcaklığının 10 derece düştüğünü ancak kar yağışı için ocak ayını beklemek gerektiğini söyledi. Aralık ayı tahminlerine göre İstanbul, Ankara ve İzmir'de kar yağışı görünmediğini belirten Şen, Aralık ayında ise sağanak yağışlar ve kuvvetli soğuklar olacağını ifade etti.

DOĞU ANADOLU'YA KAR UYARISI

Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'da kar yağışı olmayacağını ancak Anadolu'da kar yağışının etkili olacağını duyurdu. Özellikle Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışı beklediğini söyleyen Şen, bölgede yaşayan vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı.

TARIM GÖLETLERİ TEHLİKEDE

İstanbul'da son 15 günde etkili olan yağışlara rağmen Anadolu'nun yağış almadığını ve karın etkili olmadığını belirten Şen, bu durumun tarım göletleri için sıkıntı yaratabileceğini dile getirdi. Ayrıca, gökdelenlerin ısı adası oluşturarak kar yağışını ve hava soğumasını engellediğini belirterek örnek olarak 50 katlı bir rezidansta açılan kaloriferin sıcaklığının dışarı çıkmasının sıcaklığı 2-3 derece artırdığını söyledi.

METEOROLOJİ'DEN GÜNLÜK DEĞERLENDİRME

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün değerlendirmesine göre, ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinde parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege ve Batı Karadeniz ile İç Anadolu'nun kuzeybatı kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının Marmara'da mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde ise normallerinin 4 ila 6 derece üzerinde olması bekleniyor.

Rüzgarın genellikle güneyli yönlerden eserek, zamanla Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege'de kuzey, kuzeydoğu yönlerinden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında ise kuvvetli (30-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

• İstanbul'da Kar Ne Zaman Yağacak: Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'da bugün itibariyle hava sıcaklığının 10 derece düştüğünü ancak kar yağışı için ocak ayını beklemek gerektiğini söyledi. Aralık ayında ise sağanak yağışlar ve kuvvetli soğuklar olacağını ifade etti.

• Kar Yağışı Hangi Bölgeleri Etkileyecek? Kar yağışı, Anadolu'da çarşamba günü etkili olacak. Özellikle Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışı bekleniyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar tedbirli olmalı.

• Kar Yağışı Ne Zaman Bitecek? Kar yağışı, Anadolu'da çarşamba günü sona erecek. Perşembe günü ise kar yağışı yerini parçalı bulutlu havaya bırakacak.