Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İlkokul ve ortaokulda tamamen yasaklandı! MEB yılların geleneğini bitirdi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okullarda “sınıf annesi” adına kanunda yer almayan faaliyetler ve benzeri faaliyetlere izin verilmemesi yönünde bir karar alındığı bildirildi. Bu kapsamda bütün okullarda sınıf anneliğinin yasaklandığı kaydedildi.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 22:02
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 22:02

İlkokul ve ortaokulda tamamen yasaklandı! MEB yılların geleneğini bitirdi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 81 il ve ilçe müdürlüklerine 'mevzuatta yeri olmayan uygulamalar-sınıf annesi' başlıklı resmi yazı gönderildi. Yazının içeriğinde Bakanlığa yapılan başvuruda bazı okullarda velilere "sınıf anneleri" denildiği, adı geçen kişilerin velilerden katkı payı ve benzeri isimlerle dersin amacına yönelik para topladıkları, derse materyal sağlamak amacıyla etkinlikler yaptıklarını, bazen derslere müdahale ettiklerini belirttiler. Bu kişilerin, kişisel verilerin korunması mevzuatını ihlal eden öğrencilerin görüntülerini kaydettikleri, bu görüntüleri ise çeşitli sosyal paylaşım platformlarında yayınladıklarına dair bilgiler de kamuoyu tarafından eleştirildi.

İlkokul ve ortaokulda sınıf anneliği yasaklandı

EĞİTİM ORTAMINA HERHANGİ BİR DIŞ MÜDAHALE OLMAYACAK

Makalede ayrıca Okul Öncesi ve aynı zamanda İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "öğrenci sağlığı" ve "öğrenci güvenliği" ile ilgili hükümleri hatırlatılıyor ve şöyle deniliyor:

Gelecekte okullarımızda, Bakanlığımızca görevlendirilen öğretmenler tarafından, milli eğitimin ilkeleri ve hedefleri doğrultusunda yürütülmektedir. Bilimsel ilkeler çerçevesinde, öğrencilerin üstün çıkarları dikkate alınarak ve yaşlarına ve gelişimsel özelliklerine uygun olarak Öğretmen olmayan kişilerin eğitim ortamına müdahalesi eğitimin kalitesini bozacak ve eğitim ilkelerine aykırı durumlar yaratacaktır.

MEVZUATTA YOK

Bu bağlamda okulların kast anneleri adına kanunda yer almayan faaliyetler ve benzeri faaliyetlerde bulunmasına izin verilmemesi, okulların bu konuda uyarı yapılması ve gerekli önlemlerin alınması talep ediliyor.