Bist 100
10.767,85 0%
DOLAR
32,94 0,12%
EURO
35,42 0,06%
ALTIN
2.454,31 -0,12%

Gram altın biriktirenlere flaş uyarı! Altın kahini süre daraldı diyip uyurdu

Altın piyasasındaki değerlendirmeleriyle yatırımcıların dikkatini çeken İslam Memiş'in son açıklamaları, piyasa takipçileri arasında büyük bir ilgiyle karşılandı. İşte, o açıklamaların ayrıntıları.

Yayın Tarihi: 19.05.2024 15:50
Güncelleme Tarihi: 19.05.2024 15:50

Gram altın biriktirenlere flaş uyarı! Altın kahini süre daraldı diyip uyurdu

Altın yatırımı, Türkiye'deki en popüler yatırım seçeneklerinden biri olarak öne çıkarken, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'in sektörle ilgili son yorumları yatırımcıların ilgisini çekti. Memiş'in altın piyasasına dair son değerlendirmeleri, yatırımcılar arasında merak uyandırdı ve detayları sorgulanan konular arasında yer aldı.

Altın ve finans piyasalarının deneyimli ismi İslam Memiş, "Altın piyasasında yeni bir çağ başlıyor" diyerek bu yeni dönemin nedenlerini açıkladı. Ekonomi uzmanı Memiş, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Altın ithalatı konusunda bir düzenlemeye gidiyoruz" ve "Döviz rezervlerimizi kullanarak ithal ettiğimiz ve kullanılmadan duran bir metal, vatandaşlarımız için nasıl bir yarar sağlayacak? Rahatsız olan çıkar gruplarına aldırmayacağız" şeklindeki ifadelerine kendi perspektifinden yorumlar getirdi.

Altın piyasasında yeni bir çağın eşiğinde olduğumuzu belirten İslam Memiş, "Altın için yepyeni bir dönem bizi bekliyor! Altın için plan tıkır tıkır işliyor. Yeni dünya düzeni için artık vakit de daralıyor. Bazı şeylerin 2030’a kadar zamanı var" şeklinde konuştu.

altın piyasası

Memiş ayrıca, "İran’da kısa bir önce yürürlüğe giren Kapsamlı Ticaret Kanunu’nun 18. maddesi kuyumculara sahip oldukları tüm altın stoğu ve tüm altın alım satımı yapan herkesin bilgilerini sisteme girme zorunluluğu getirildi. Sistem, artık kontrol bende diyor. Türkiye’de altın ithalat yasağı ile beraber iç piyasada altın kıtlığı oldu. Sorunun çözülmesi için iki kamu bankası görevlendirildi. İthalat, kuyum sektörüne yasak bankalara serbest. Bizdeki sistem de artık kontrol bende diyor" ifadelerini kullandı.

Altın Piyasasında Beklenen Yenilikler:

  •  Seri Numaralı Altın Dönemi:

Rafineriler ve Darphane tarafından üretilen altınlar artık seri numarası ile işaretlenecek ve bu sayede son sahibi rahatlıkla belirlenebilecek.

  •  Yastık Altı Altınlar İçin Yeni Stratejiler:

Yastık altında tutulan altınların ekonomiye kazandırılması için daha önce birçok yöntem denenmişti. İlerleyen dönemde, daha cazip faiz oranlarıyla yeni teklifler sunulması mümkün.

  •  Kuyumculuk Sektöründe Daralma Olasılığı:

Yasal düzenlemelerin getireceği değişikliklerle kuyumculuk sektörü daralabilir ve küçük işletmelerin kapanması gündeme gelebilir, tıpkı İran'daki gibi.

  •  Dijital Takip Sistemi:

Yeni teknolojik cihazlarla satış işlemleri tamamen dijital bir platforma taşınacak ve her işlem kayıt altına alınacak.