Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Gönül Dağı’nın Yasemin'i Merve Yıldız Kimdir? Oyuncunun Hayatı ve Kariyeri

TRT 1’in sevilen dizisi Gönül Dağı’nda Yasemin karakterini canlandıran Merve Yıldız, izleyicilerin merakını çekiyor. Merve Yıldız, oyunculuk kariyerinin yanı sıra psikoloji eğitimi ve gönüllü çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Peki, Merve Yıldız kimdir, nereli, kaç yaşında? Merve Yıldız hangi dizilerde oynadı, neler yaptı? İşte, Merve Yıldız hakkında merak edilenler…

Yayın Tarihi: 12.12.2023 20:06
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 20:06

Gönül Dağı’nın Yasemin'i Merve Yıldız Kimdir? Oyuncunun Hayatı ve Kariyeri

Gönül Dağı dizisinde Yasemin karakterine hayat veren Merve Yıldız, hem oyunculuğu hem de psikoloji alanındaki çalışmalarıyla adından söz ettiriyor. Merve Yıldız, hem ekranda hem de sahada topluma faydalı olmaya çalışıyor. Merve Yıldız, oyunculuk kariyerinin yanı sıra psikoloji eğitimi ve gönüllü çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Peki, Merve Yıldız kimdir?

gönül dağı

Gönül Dağı Yasemin kimdir?

 Gönül Dağı Yasemin, Merve Yıldız tarafından canlandırılan bir karakterdir.

MERVE YILDIZ KİMDİR?

Merve Yıldız, 1994 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Selçuk Efesspor’da yöneticilik yaptı. Aslen Makedon göçmeni olan Merve Yıldız, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde yataklı yetişkin ve çocuk servisinde staj yaptı ve psikotik hastalar üzerinde gözlem ve araştırma yaptı. Lisans eğitiminde üniversite hocalarının asistanlığını yaptı ve araştırmalarına katkı sağladı.

gönül dağı

PSİKOLOJİ ALANINDA ÇALIŞMALARI

Merve Yıldız, kariyerine özel bir kurumda psikolojik destek ihtiyacı olan ailelere ve çocuklara danışmanlık vererek başladı. Daha sonra danışmanlık merkezinde bireysel terapilerini yürütmeye devam etti. Meslek hayatına başladıktan sonra ergen ve yetişkin psikoterapisiyle ilgilendi. Çeşitli STK’larda gönüllü terapist olarak toplumun dezavantajlı gruplarına psikososyal destekte bulundu. Haliç Üniversitesi Klinik Psikoloji programını bölüm birinciliği ile tamamladı. Tezini ‘Türkiye’de Yaşayan Suriyeli Göçmen Ailelerin Çocuklarının Psikolojik Durumlarının Bazı Değişkenler Üzerinden İncelenmesi’ üzerine yazdı. EMDR HAP Gönüllü grubuna katıldı ve travma yaşayan sağlık çalışanları ve hasta ailelerine gönüllü terapi desteğinde bulundu. Ağırlıklı olarak çalıştığı alanlar; travma, kompleks travma, kişilik bozuklukları, kaygı bozuklukları, duygudurum bozuklukları, fobi, yas, göç, depresyon, panik atak, uyum bozuklukları ve obsesif kompülsif bozukluklardır. Terapilerinde Psikodinamik Psikoterapi, Şema Terapi ve EMDR terapisini kullanıp eklektik bir yaklaşım benimsemektedir. Merve Yıldız; Türk Psikologlar Derneği, EMDR Derneği, ve EMDR Travma İyileştirme Grubu Üyesidir.

gönül dağı

OYUNCULUK KARİYERİ

Merve Yıldız, oyunculuk kariyerine 2017 yılında ‘Kara Yazı’ dizisiyle başladı. Dizide Zeynep karakterini canlandırdı. Daha sonra ‘Baharı Beklerken’ adlı günlük dizide Zuhal karakterine hayat verdi. 2019 yılında ‘Kardeş Çocukları’ dizisinde Şirin’i, 2020 yılında ‘Kuzey Yıldızı’ dizisinde Cemre’yi oynadı. 2020 yılında TRT 1’in sevilen dizisi 'Gönül Dağı’nda Yasemin karakterini canlandırmaya başladı. Dizide Yasemin, ünlü bir dizi oyuncusudur. Arabası bozulunca Gedelli’de tamirci aramış ve Erkan’ı bulmuştur. Erkan ve Yasemin birbirlerinden etkilenecektir.