Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Emeklilik için bekleyenlere müjde! SGK'dan yeni liste geldi: Erken emeklilik yolda

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK), erken emekliliğe uygun meslekler listesinin güncellenmesine ilişkin sürpriz bir açıklama yayımlandı. SGK erken emeklilik duyurusu detayları haberimizde.

Yayın Tarihi: 13.11.2023 22:20
Güncelleme Tarihi: 13.11.2023 22:20

Emeklilik için bekleyenlere müjde! SGK'dan yeni liste geldi: Erken emeklilik yolda

Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan (SGK) yapılan resmi açıklama, son dönemde hangi mesleklerin erken emekliliğe yol açabileceği konusunda gündeme gelen çeşitli iddiaları içeren haberlerin ardından geldi. SGK Erken Emeklilik Bildiriminin detayları şu şekilde:..

Hangi işler erken emekli olmanızı sağlar?

Erken emekliliğe uygun meslekler listesinin güncellendiği iddialarına ilişkin SGK'dan yapılan resmi açıklama metninde Kasım 2023'te bazı medyada yayılan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. SGK iddiaları reddederken, bazı meslek gruplarının erken emekliliğe hak kazanabileceği yönündeki haberleri de yalanladı.

SGK'dan Açıklama

SGK'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"6 Kasım 2023'te bazı medyada erken emekliliğe uygun meslekler listesi güncellendiği, listeye göre 5 meslek grubu daha bu listeye dahil edildiği, işçilerin belirli faaliyet sektörlerindeki çalışanların erken emeklilik hakkına sahip olduğu, işçilerin, öğretmenlerin, havacılık, kamu sektörü ve sağlık personelinin de kapsam dahilinde olduğu ve emeklilik öncesi haklara sahip olabileceği belirtiliyor. Haberlerde ayrıca yaş sınırının da belirlendiği belirtilmiştir."

Açıklamada, 5510 sayılı Kanun'un 40'ıncı maddesinde yer alan fiili hizmet süresi artışının kapsamı belirlenirken çeşitli kriterlerin dikkate alındığı, herhangi yeni düzenleme veya yasal değişiklik gösterilmediği vurgulandı.

"Erken emeklilik uygulaması"

Erken emeklilik önlemleri çalışanların yaşam süresi, iş sağlığı ve aynı zamanda güvenlik faktörleri ve teknolojik gelişmeler dikkate alındıktan sonra belirlenmektedir. Bu bağlamda her meslekte erken emeklilik hakkının elde edilmesinin belirli şartları ayrıca da süreleri bulunmaktadır. Fakat, SGK'nın son basın açıklamasına göre bu koşullar ve sürelerde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Erken emeklilikten yararlanabilmek için çalışanların belirlenen prim ödeme tarihlerine ve belirli yaş sınırlarına uyması gerekmektedir. Bu kapsamdaki meslekler ve yerine getirilmesi gereken koşullar mevcut yasal düzenlemeler kapsamında belirleniyor. Bu çerçevede erken emeklilikten yararlanmak isteyenlerin resmi SGK beyanlarına ve yürürlükteki yasal düzenlemelere uyması önemlidir.