Bist 100
9.736,58 0%
DOLAR
32,51 -0,11%
EURO
34,79 -0,23%
ALTIN
2.411,83 -0,25%

Dolar kurunda olmaz denilen olacak! 1 Nisan'da dolar füze gibi uçacak: İşte korkutan o rakam

Son günlerdeki tartışmanın konusu ekonomi yazarlarından Evren Devrim Zelyut'un seçim sonrası dolardaki krize ilişkin etkileyici değerlendirmesi oldu. Zelyut, merkez bankası rezervlerinin açığa doğru yönelmesi ve para piyasası dengelerinin şişmesi nedeniyle Türkiye'nin ekonomik zorluklar içinde olduğunu vurguladı. Enflasyonun düşmeyeceğini, seçim sonrası ise doların daha da yükselebileceğini savunuyor.

Yayın Tarihi: 23.02.2024 15:32
Güncelleme Tarihi: 23.02.2024 15:32

Dolar kurunda olmaz denilen olacak! 1 Nisan'da dolar füze gibi uçacak: İşte korkutan o rakam

Ekonomi yazarı Evren Devrim Zelyut, küresel sermaye piyasasının Türkiye'yi yakından takip ettiğini ve ülkenin borçlanabileceğini anlatıyor. Ancak hükümetin yerel seçim sonrası ekonomi politikası kararlarının önemli olacağını söylüyor. Zelyut, hükümet tarafından politika değişikliği sinyalinin verilmesi ve güveni artırması halinde doların 50-60 lira aralığında tutulmasının başarı olarak görülebileceğini söyledi.

Dolar kurunda olmaz denilen olacak! 1 Nisan'da dolar füze gibi uçacak

Evren Devrim Zelyut, konuşmasının devamında ekonomik çıkmaza giren hükümetin Bakan Mehmet Şimşek ve Bakan Lütfi Karahan ile birlikte pragmatik para politikasını uygulamaya aldığını söyledi. Ancak siyasi atmosferin, güven eksikliğinin ve değişen yasaların bu çabaları zorlaştırdığını ifade eden Zelyut, Türkiye'deki dünya sermayesinin güveninin çok önemli olacağını vurguladı ve bu güven yerel seçimlerden sonra artarsa, doları 50-60 lira'da tutmanın başarılı olabileceğini sözlerine ekledi.