Bist 100
9.814,19 0%
DOLAR
32,31 0,03%
EURO
34,71 -0,01%
ALTIN
2.419,99 0,35%

Devlet 65 bin TL'lik hibe bombasını patlattı! Tek kuruş geri ödemesi olmayacak

KOSGEB aracılığıyla Türk girişimciliğini destekleyecek yeni projeler geliştiriliyor. Bu kapsamda 65.000 TL'ye kadar bir hibe desteği sağlanacak. Peki kullanım alanları ve kullanım koşulları nelerdir? Burada bu konuyla ilgili her şeyi bulacaksınız..

Yayın Tarihi: 03.04.2024 17:30
Güncelleme Tarihi: 03.04.2024 17:30

Devlet 65 bin TL'lik hibe bombasını patlattı! Tek kuruş geri ödemesi olmayacak

Türkiye, inovasyon ve girişimcilik ekosistemindeki değişimlerden dolayı kritik bir dönüm noktasındadır. Bu durum nedeniyle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Destekleme Başkanlığı (KOSGEB), girişimcilere heyecan verici bir haber verdi. KOSGEB tarafından alınan tedbirler kapsamında girişimcilere 65 bin liralık geri ödemesiz nakit destek verileceği açıklandı.

Bu destek paketinin girişimcilerin işletme maliyetlerini karşılamasını kolaylaştırması bekleniyor. Dolayısıyla girişimcilere pazarda meydana gelen rekabet güçlerini de artırma fırsatı sağladığı söyleniyor. Bu sabit seçenek, diğer ödemeler gibi belirli koşullara tabidir.

Başvuru için gereken belgeler

Devlet 65 bin TL'lik hibe bombasını patlattı

KOSGEB'in girişimcilere sunduğu 65 bin liralık nakit ödeme kolaylığından yararlanabilmek için girişimcilerin öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları ve başvuru sürecinde hükümete iş planı sunmaları gerekiyor. Başlangıç ​​fonuna başvurmak için göndermeniz gereken en önemli belgeler şunlardır:

- Geleneksel Girişimci Destek Programı ödeme başvuru formunu doldurun;

- KOSGEB web servisine ait sorgulama sonuçlarının alınması,

- Şirketin sosyal sigorta primi ya da vergi yükümlülüğünün bulunmadığı durumunu gösteren belge istenmektedir.

Girişimcilerin KOSGEB'den bu krediye hak kazanmaları için kanıt ve geçmiş performans kanıtlarını sunmaları gerekmektedir. Bu sertifika firmanın belirtilen eğitimi tamamladığını ve bu eğitimin tesis yetkilileri tarafından onaylandığını gösterir. Performans desteği hesaplanırken geçmiş ikramiye gün sayısı belirlenerek girişimcinin mevcut durumu dikkate alınır.

Geri ödemesiz destek tutarı olan 65.000 lira, şirketin tespit edilen giderlerinin karşılanmasında kullanılacak. Ancak girişimcilere sunulan bu sermayenin kullanılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Fon toplanırken, fonlar kısmen işletme sermayesi ve personel maliyetlerini karşılamak için kullanılacak. Ancak kredi tutarı ancak onay alındıktan sonra ilgili iş planının bir parçası olarak planlanacaktır.