Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Çocuklu ailelere başvurular açıldı! İki yardım birden yapılacak

Çocuklu ailelere yönelik devlet desteğinden yararlananlar için ödemelerin iki katına çıkması sevindirici bir haber olarak görüldü.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 14:29
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 14:29

Çocuklu ailelere başvurular açıldı! İki yardım birden yapılacak

Hükümet, çocuk yetiştiren ailelere yönelik mali desteği genişletmeye devam ediyor. Devletin çocuklu ailelere yönelik sosyal yardım projeleri hızla devam ediyor. Özellikle çocuklu aileler ekonomik olarak zor durumdalar. Devlet, çocuklu ailelerin masraflarını karşılamak için yeni finansman sağlamaya devam ediyor. E-Devlet sistemi en popüler sosyal yardım projesi olan çocuk mali desteğinde iki ayrı ödeme alabileceksiniz. İşte detaylar..

Artan fiyatlar nedeniyle çocuklu ailelerin seyahat masrafları da oldukça yüksek hale geldi. İnsanlar geçim sıkıntısı çekerken, buna çocukların masrafları da eklenince aileler ne yapacaklarını bilemedi. Son yapılan bir açıklama ise çocuk yardımı ile yaşayan aileler için iyi bir haber olarak görüldü.

"Amaç ekonomik yükü azaltmak"

Çocuklu ailelere başvurular açıldı! İki yardım birden yapılacak

Ekonomik açıdan zor bi dönemden geçen çocuklu aileler için çocuk başına finansmanda yeni bir dönem başladı. E-devlet üzerinden uygulanan sosyal yardımların en yaygın şekli olan çocuk yardımına iki maaşla ilgili müjde geldi. Maddi sıkıntı yaşayan çocuğu olan aileler için sağlanan sosyal yardım ödemeleri hem Bakanlık hem de belediyeler tarafından yapılıyor. Çocuk yetiştiren ailelere yapılacak nafaka ödemelerine ilişkin yeni miktar ve koşullar da açıklandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sağladığı çocuk yardımları da yerel yönetim destekleri kapsamında ödenmektedir. Yerel yönetimler ve Milli Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, çocuk yetiştiren ailelerin üzerindeki maddi yükü hafifletecek önlemler alıyor. Ayrıca yılbaşından önce çocuklu ailelerin maaşlarında da düzenleme yapılacağı konuşuluyor. Asgari ücretteki artışla birlikte çocuk yardımları da değişecek.

2 KURUMDAN YARDIM ÖDEMESİ ALABİLİRSİNİZ

Ocak ayında başlayacak asgari ücret artışıyla birlikte sosyal yardım ödemelerinin miktarı da artacak. Sayısı henüz bilinmemekle birlikte yerel topluluklar ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çocuk nafakası projeleri bulunmaktadır. E-devlet sisteminden çocuk yardımına başvuran vatandaşlar, yerel yönetime başvuruda bulunarak, başvurunun olumlu sonuçlanması halinde yerel yönetimden çocuk yardımı alabiliyor.