Bist 100
10.397,34 2%
DOLAR
32,3 -0,04%
EURO
35,1 0,42%
ALTIN
2.389,62 -0,56%

Burnunu karıştıranlar bu habere üzülecek... Devam ederseniz bu hastalığa yakalanabilirsiniz

Burun karıştırmak alzeihmer hastalığına davetiye çıkarıyor. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 04.12.2023 15:15
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 15:15

Burnunu karıştıranlar bu habere üzülecek... Devam ederseniz bu hastalığa yakalanabilirsiniz

Toplum içinde genellikle hoş karşılanmayan bir alışkanlık olan burun karıştırmanın sadece sosyal bir tabu olmadığı ortaya çıktı. Yapılan son bilimsel araştırmalar, bu alışkanlığın beyne zarar verdiğini ve Alzheimer gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkarabileceğini gösteriyor.

Avustralya Griffith Üniversitesi tarafından fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, burun zararının zedelenmesi, burundaki bakterilerin beyne ulaşmasını kolaylaştırıyor. Chlamydia bakterilerinin farelere enjekte edildiği deneyde, bu bakterilerin burun mukozasındaki zedelenmeler sonucunda beyne ulaşabildiği tespit edildi. Bu durum, beyinde Alzheimer hastalığına özgü protein kümelerinin oluşmasına neden olabilir.

burun karıştırmak alzeihmer

Nature isimli tıp dergisinde yayımlanan araştırma, burun karıştırmanın Alzheimer'a davetiye çıkarabileceğini gösteriyor. Zedelenen burun zarı, beyine bakterilerin ulaşmasına olanak tanıyarak, Alzheimer hastalığına benzer protein kümelerinin oluşumuna yol açabiliyor.

Araştırmacılar, farelerde yapılan incelemelerde bulaşıcı dozu alanların beyninde, buruna daha yakın bölgelerde daha fazla bakteri tespit ettiklerini belirtti. Bu durum, burun zarının zedelenmesi sonucu oluşan enfeksiyonla mücadele amacıyla üretilen amiloid β proteini kümelerinin arttığını gösterdi. Ayrıca, Alzheimer hastalığına özgü gen profillerinin, enfeksiyondan 28 gün sonra belirgin şekilde arttığı saptandı.

Bu yeni bulgular, burun karıştırmanın sadece sosyal bir tabu olmanın ötesinde, ciddi bir sağlık tehdidi oluşturabileceğini ortaya koymaktadır. Toplumun bu alışkanlık konusundaki farkındalığını artırmak ve sağlıklı bir yaşam için bilinçlenmeyi teşvik etmek, bu önemli sağlık sorununun önlenmesinde adım atmak için gereklidir.