Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bu tarihe dikkat! Kar geliyor: İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Kastamonu, Eskişehir, Kütahya, Düzce, Ankara için son uyarı

Meteoroloji uzmanı Orhan Şen, paylaşım platformu X’te yaptığı paylaşımda, hafta sonu Türkiye’nin batı ve iç kesimlerinde sıcaklıkların düşeceği ve kar yağışının görülebileceği uyarısında bulundu. Şen, İstanbul’da da cuma günü şiddetli yağmur beklendiğini söyledi.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 15:31
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 15:31

Bu tarihe dikkat! Kar geliyor: İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Kastamonu, Eskişehir, Kütahya, Düzce, Ankara için son uyarı

Türkiye, son günlerde sağanak yağışların etkisi altında. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, birçok il için kuvvetli yağış uyarısı yapmıştı. Meteoroloji uzmanı Orhan Şen ise paylaşım platformu X’te yaptığı paylaşımda, hafta sonu Türkiye’nin batı ve iç kesimlerinde sıcaklıkların düşeceği ve kar yağışının görülebileceği uyarısında bulundu. Şen, İstanbul’da da cuma günü şiddetli yağmur beklendiğini söyledi.

LODOS ETKİLİ OLACAK

Orhan Şen, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Sıcaklık perşembe cuma lodos ile birlikte 4-5 derece artacak. Bugün sabah ve gece İstanbul’da sis var. Hafta sonu 8-9 derece azalarak İstanbul 7°C’ye düşer. Cuma günü İstanbul’da şiddetli yağmur var, sıcaklık 18°C.”

KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Orhan Şen, paylaşımının devamında şöyle dedi: “Sıcaklık pazar günü hızla düşüyor. Marmara’nın batısı ve orta Karadeniz ile İç Anadolu’da 8-9 derece düşüyor. Pazar Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz’in iç kesimleri kar alır. Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Kastamonu, Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Düzce, Afyon, Ankara kar görülür. Hafta sonu gelecek soğuk ve yağışlı hava 3-4 günlük. Pazartesi doğuda ve İç Anadolu’nun güneyinde de kar yapar.”

METEOROLOJİ’DEN UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü de yaptığı son değerlendirmelere göre, yurdun batı kesimlerinin çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı ile Adıyaman, Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceğini tahmin etti. Yağışların, Marmara’nın güney ve doğusu, Kıyı Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı ile Adıyaman, Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Meteoroloji, kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini duyurdu.