Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bu işi yapanlara 60 bin TL maaş var! Görüşmeye giden hemen işe başlıyor

İnşaat sektörünün çoğu alanında insan gücü eksikliği yaşanırken, insan gücü yetersizliğinden dolayı sıvacılar doktorlara göre daha yüksek maaş alıyor.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 19:44
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 19:44

Bu işi yapanlara 60 bin TL maaş var! Görüşmeye giden hemen işe başlıyor

Bu yılın başında Kahramanmaraş'ta yaşanan büyük depremin ardından inşaat sektöründe kriz yaşandı. Deprem bölgesinde inşaat çalışmaları hızla artarken, diğer illerden bölgeye gelenlerin işsizliği, personel istihdam sorunlarının orta düzeyde olması ve yüksek lisans mesleki eğitim meselesi nedeniyle sıvacı bulmanın imkansız olduğu bildirildi.

Hürriyet gazetesinden Eren Sakarya, bugün yazdığı yazıda sıvacıların maaşlarını ve istihdamında karşılaşılan sorunları ele aldı. Sıvacıların doktorlardan daha fazla kazandığı göz önüne alındığında, sektör yetkilileri orta düzey personel eksikliğinden şikayetçi. İstanbul İnşaatçılar Derneği'nin başkanı Engin Keçeciler ise konuya ilişkin son dakika açıklamasında, "Sadece deprem bölgesinde değilde, İstanbul'da, Bodrum'da, İzmir'de, kısacası her yerde aynı sorunla karşı karşıyayız" dedi.

Yeterli sayıda çalışanın bulunduğunu ancak orta düzey çalışanın bulunmadığını söyleyen Keçeciler, tedarik sıkıntısı yaşandığını belirterek "İnşaat teknikerleri, elektrik ve mekanik teknikerleri, akışkan ve seramik ustaları bulmakta zorlanıyoruz" diyerek açıklamasına devam etti.

Nitelikli insan kaynağı bulamadıklarından vasıfsız işçi alımına yönelmek zorunda kaldıklarını, bu durumun projenin kalitesini düşürdüğünü ve personel sıkıntısından dolayı maaşların ciddi derecede arttığını aktaran Keçeciler, bugün usta bir sıvacının 60 bin lira civarında kazandığını ifade etti.