Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bu çiçeği besleyen ev, araba sahibi oluyor! Duyanlar bitmeden koşa koşa almaya gidecek

Her sene Aralık ayının sonuyla beraber evlerde tatlı telaşlar etkisini alırken eski yılı uğurlayıp yeni yılı karşılamanın heyecanı bürünüyor. Kokina ise yılbaşı çiçeği olarak tercih edilirken birçok kişi tarafından nasıl bakılacağına dair araştırmalar yapılıyor. İşte kokina çiçeğine dair detaylar...

Yayın Tarihi: 03.12.2023 20:33
Güncelleme Tarihi: 03.12.2023 20:33

Bu çiçeği besleyen ev, araba sahibi oluyor! Duyanlar bitmeden koşa koşa almaya gidecek

Süs bitkisi olan kokina çiçeği Yunan dilinden gelirken kırmızı rengi ifade ederek sıklıkla yılbaşı zamanı görülmektedir. Kırmızı renkteki çiçeklerinde bulunan meyveler ''silcan'' adı ile tanınırken bakımının nasıl yapıldığı ise merak konusu olmaktadır.

KOKİNA BAKIMI

Bu çiçek çok sıcak ve soğuğu sevmez. Bu nedenle uzun süre yaşaması için ılıman hava gereklidir. En uygun sıcaklık oda sıcaklığı olurken ev içerisinde dolaylı olarak güneç alan bir yerde konumlanır. Kalorifer peteği, klima altı ya da ısıtıcının yakınında olmaması gerekir. Haftada 1 ya da en fazla 2 defa sulanarak canlılığın korunması sağlanır. Çiçeğin satın aldıktan 1 ay sonra sap kısımlarından 1 kez 1 gün boyunca suda bekletilir.

Kokina çiçeği

YILBAŞI ÇİÇEĞİ KOKİNA NEREDE VE NASIL YETİŞİR?

Kokina ağacı genellikle sahile yakın ve sahil şehirlerinde yetişirken doğmasıyla Avrupa olsa da zamanla ülkemizde yetişmeye başlarken İran ve Akdeniz yakınlarında görülür. Ülkemizde İstanbul'da görülürken orman bölgelerinde sıklıkla rastlanılır.

Dünya genelinde İran'dan Portekiz'e kadar kendine yaşam alanı bularak karlı ve ılık geçen bölgelerde kırmızının rengi oldukça canlı görülür.

KOKİNA ÇİÇEĞİ ÇEŞİTLERİ

Kırmızı

Pembe

Turuncu

Lila

Beyaz

Sarı

KOKİNA NE KADAR DAYANIKLI?

Dalından kopartılan, buket içerisindeki kokianın ömrü uzun değildir. Kökü topraktan ayrıldığında zaman içerisinde vitamin ve oksijeni almadığından solmaktadır. Kırmızı tanelerinin canlılığı dikkat çekerken yeşil yaprakları ise 1 ay içerisinde solarak dökülür. Gerekli ortamlarda hazırlandığında kokina çalı görünümü kaybetmeden yetişmesi gerekir.