Bist 100
10.446,68 0%
DOLAR
32,73 1,41%
EURO
34,98 0,19%
ALTIN
2.438,55 2,5%

Borsa'da parası olanlar dikkat: Uzmanından 6 ay uyarısı!

Yatırım aracı için arayışta olanlara İslam Memiş'ten kaçırılmayacak açıklamalar geldi. Milyonların merakla beklediği asgari ücret zammı sonrasında Memiş, bu haftaya özel yatırımlar için uyarılarda bulundu.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 09:57
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 09:57

Borsa'da parası olanlar dikkat: Uzmanından 6 ay uyarısı!

İslam Memiş, yaptığı açıklamada fırsatların kaçırılmayacağına değinirken dolar, euro, borsa yatırımı arasında kalan yatırımcılar için paranın nasıl katlanacağı hakkında bilgileri verdi. Memiş, böyle fırsat bir daha gelmez ifadelerini kullanarak önerileri sıraladı.

BORSA YATIRIMCISI

Bu hafta oldukça önemli olurken yatırım yapacakların dikkat etmesi gerekenleri açıkladı. Aralık ayı için son tur uyarısını yapan Memiş, uyarıların geçerli olduğunu satışlar da alım yapacaklar için Borsa kurunda altın fiyatlarında gümüş rakamların fiyatlarında kripto para üzerinde son alım fırsatı yakalandı.

Bant aralığında dikkat edilerek yorumlayan Memiş, İstanbul 100 endeksi 7728 puanda günü tamamlarken yüzde 2.34 değer kaybı yaşanırken 2'den fazla değer kayıpların olduğunda 7.500 puan seviyesi borsa üzerinde geçerli olur mu sorusuna yanıt aranıyor. Borsa üzerinde pozitif beklentiler oluşurken tekrar 8-9.000 puan aralığına yerleşen bir borsa endeksi bekliyorum ve haftalık kapanışı bir sıkıntı olmazsa jeopolitik gerilim tarafında ya da dışsal etken tarafında bir sıkıntı yaşanmadığında 8.000 puan seviyesinin üzerinde bitirilmesi hedefleniyor.

Borsa yatırım öneri

2024 senesine dair değerler paylaşılırken 10.000 puan devamında 15.000 puan seviyesine kadar Borsa İstanbul 100 endeksin üzerinde hareketlilik yukarı yönlü olarak beklenirken Memiş, borsa yatırımcısı uzun vadeli bir yatırımcıdan günlük bazdaki hareketler kar satışlarındaki hareketlilik üzerindeki dalgalanmaların etkilemediğini belirtti. Alım yapacak olanlar 6 ay süreyle beklenirken geçtiğimiz günlerde % 50 alımı gerçekleşti. Ancak hedefim 9.000 puan seviyesi ve 6 ay boyunca beklemeyi kendimizi ve yol arkadaşların belirlenmesinin asıl amaç olduğunun altını çizdi.

İSLAM MEMİŞ'TEN ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret üzerinde görüşmeler devam ederken dolar üzerinde yukarı yönlü hareketlilik başladı. Kişisel durumlar üzerine asgari ücretin beklentisi 17.500 TL olduğunu söyleyen Memiş, 17.000 - 17.500 aralığında öngördüğünü açıkladı.

EURO'DA Kİ FIRSATI KAÇIRMAYIN

Euro dolar paritesi 1.0747 seviyesinde olurken TL kurunda 3117 TL seviyelerinde alım yapacaklar dolar üzerinde parite gerçekleşerek euro üzerinde inanılmaz fırsatlar sunuldu. Tekrar 1.07 seviyesinin altına düşmesi ihtimali üzerine her şeyin dibi her şeyin zirvesi olmadığından dolar ya da euro tarafına geçiş yapmak isteyenler için bu hafta özel fırsatlar sunuldu. Doları olanların bu fırsatı kaçırmaması gerektiğinin altını çizdi.

KRİPTO PARADA DENGELER DEĞİŞTİ

Kripto para üzerinde sert düşüşler yaşanırken geçtiğimiz hafta ise ters yönlü rüzgarlar esti. 41.591 dolar seviyesi var % 6. 31'lik değer

kaybı var geçen hafta verilen ekmeğin geri alındığı bilgisi verilerek 40.000 dolar destek seviyesini takip etmeyi sürdüreceğiz bakalım 40 45.000 dolar aralığında yılı tamamlayabilceği yönünde soru işaretleri oluştu.

Amerika Merkez Bankası FED faiz kararı açıklanırken 3 Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak bu üç önemli gelişme Dolar TL dolar endeksi Euro Dolar paritesi ve Avro TL kurunda önemli etkinlikler yaşanarak Amerika'da enflasyon verisi çarşamba günü Amerika Merkez Bankası FED Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklanacağı belirtildi. Küresel piyasalar üzerinde ciddi etkileşime neden olurken volatilite bu hafta yüksek verilerin olduğu görüldü.

Memiş iki hafta içerisinde söylediklerini hatırlatarak Aralık ayının son tur olduğunu belirterek geri çekilmelere bakılarak beklenenden daha fazla olduğu ölçüde düşüşler yaşandı. Sepete ilave edilerek aktarılırken altın gümüş borsasında endişeler oluşurken satış yapanların zarara uğradığı görüldü.