Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bildiğiniz tüm sirke çeşitlerini unutun! Hepsinden daha yararlı: Evde basitçe yapabilirsiniz!

Tüm sirke çeşitlerini unutturacak tarif geldi. Bildiğiniz tüm sirke çeşitlerine bakılarak evde kolayca yapabileceğiniz tarif haberimizde yer almaktadır.

Yayın Tarihi: 02.12.2023 08:26
Güncelleme Tarihi: 02.12.2023 08:26

Bildiğiniz tüm sirke çeşitlerini unutun! Hepsinden daha yararlı: Evde basitçe yapabilirsiniz!

Bağışıklık sistemini güçlendirecek C vitamini açısından zengin olan limon, antioksidan özelliğiyle beraber vücudu zararlı maddelerden uzak tutar. Kilo verme açısından kolaylık sağlayan limon sirkesi metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur.

Limon sirkesinin yararları arasında kalp sağlığına olan faydaları yer alırken kan şekerini düzenleyerek şeker hastalarına doğal tedavi yöntemi sağlıyor. Kilo vermekte zorluk çekenler ise limon sirkesi tüketerek yağlarına veda edebilir. Potasyum kan basıncını düşürerek kalp krizi riskini en aza indirmeye yardımcı olurken limon sirkesindeki yer alan asitler sayesinde cildi ölü hücrelerden uzaklaştırarak tazeliğini korur. Sivilce ve siyah nokta gibi cilt sorunlarını ise ortadan kaldırmaktadır.

Limon sirkesi

LİMON SİRKESİ

MALZEMELER

6 limon

1 su bardağı elma sirkesi veya üzüm sirkesi

1,5 litre su

TARİF

Limonlar temizlenerek doğranır ve cam kavanoza ya da sürahiye koyulur. Kullanılmayan ağız tülbenti ile ağzı kapatılarak fermantasyon süresi için 1 ay beklenir. Devamında ise dikkat edilmesi gereken durumlar ise kullanılan cam dolap kapakları kesinlikle kapatılmaması gerekir bu nedenle bezle örtülür.

Sirke kurulurken özellikle cam kaplar tercih edilir. Depolama için cam kullanılırken plastikten sirke sağlıklı olarak görülmez.