Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Başvuran memur oluyor! KPSS 50-55-60 puanla memur alımı başladı

Kamu kurumları memur alımı yapıyor! Üniversiteler, Belediyeler ve Bakanlıklar'da personel alımı için yayımlanan ilanlar haberimizde...

Yayın Tarihi: 09.12.2023 11:32
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 11:32

Başvuran memur oluyor! KPSS 50-55-60 puanla memur alımı başladı

Aralık ayına adım attığımız şu günlerde, Türkiye genelinde birçok kamu kurumu ve belediye, 5414 kişilik personel alımı ile ilgili hazırlıklarını hızlandırdı. İşin Olsa ekibi olarak detaylı bir araştırma gerçekleştirdik ve bu alımların çeşitli niteliklerdeki kadroları içerdiğini öğrendik.

Aralık ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan personel alımları, genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında düzenlenecek. Sözleşmeli personel, memur, kamu işçisi ve kamu personeli statülerindeki alımlar, adaylardan belirli niteliklere sahip olmalarını bekliyor.

Başvuru yapacak adaylardan genel şartlar arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma, kamu haklarından mahrum olmama, sağlık sorunu bulunmama, askerlik görevini tamamlamış olma veya muafiyet durumu gibi kriterler istenmektedir. Ayrıca, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmalıdır.

Özel şartlar arasında ise KPSS şartı önemli bir yer tutuyor. 2022 veya 2023 KPSS sınavlarından en az 50, 60, 70 veya 80 puan alınmış olması, başvuru yapacak adaylardan istenen bir diğer önemli kriter. Yaş sınırlamaları, eğitim düzeyi ve kadro bazında değişen diğer nitelikler de adaylardan talep edilen özel şartlar arasında yer alıyor.

memur alımı

6 Aralık 2023 tarihinde yayımlanan yeni ilanlar arasında Dernekpazarı Belediyesi, Gebze Teknik Üniversitesi, YSK, Erdek Belediyesi, Hınıs Belediyesi, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi, Tapu ve Kadastro, Hacettepe Üniversitesi, İş Bankası, Dışişleri Bakanlığı, SGK, ASHB, Sağlık Bakanlığı, TCDD, Jandarma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi gibi kurumlar bulunmaktadır.

Aralık ayında belediyeler de çeşitli kadrolarda personel alımı gerçekleştirecek. Beylikdüzü Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Karatay Belediyesi, Delice Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Seyhan Belediyesi, Şehirkamil Belediyesi, Efeler Belediyesi, Akçakiraz Belediyesi, Cizre Belediyesi, Fatih Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, Muratlı Belediyesi, Eleşkirt Belediyesi, Ahmetpaşa Belediyesi, Bozköy Belediyesi, Kadıhanı Belediyesi, Özalp Belediyesi, Bahşili Belediyesi, Marmaris Belediyesi gibi birçok belediye, personel alımı yapacak.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler de öğretim elemanları ve idari personel alımı için duyurular yapacak. Akademik kariyer hedefleyen adaylar için bu alımlar önemli bir fırsat sunmaktadır.

Başvuru süreçleri ve detaylı bilgiler, ilgili kurumların resmi internet sitelerinde yer alan ilanlarda belirtilmiştir. Adaylar, başvuru yapacakları kurumun belirlediği şartları titizlikle inceleyerek, başvurularını tam ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmelidir. İş arayan ve kariyerine yeni bir yön vermek isteyen herkese Aralık ayındaki bu geniş çaplı personel alımlarında başarılar dileriz.