Bist 100
9.312,12 0%
DOLAR
31,03 0,06%
EURO
33,7 0,34%
ALTIN
2.021,89 0,18%

Baharat deyip geçmeyin! Damarları lavabo açıcı gibi açıyor

Türk mutfağında sıklıkla kullanılan baharatlardan biri olan isot, Doğu, Güneydoğu Anadolu ile İç Anadolu bölgelerinin vazgeçilmezi olarak bilinir. Çoğunlukla çiğ köftelere eklenen isotun tek özelliği tabiiki de bu değil. Siyah isotun bilinmeyen faydaları haberimizin detayında..

Yayın Tarihi: 16.12.2023 19:21
Güncelleme Tarihi: 16.12.2023 19:21

Baharat deyip geçmeyin! Damarları lavabo açıcı gibi açıyor

İsot biberleri, tamamen olgunlaştığında hasat edilir. Bu çoğu zaman yaz aylarında olur. Biberler koyu mor renge döndüğünde olgunlaşmış demektir. Hasadı yapılan isot biberler kurutulur. Bu noktada önemli kısım biberlerin tamamen kurumasını sağlamaktır.

Kurutulmuş isot biberler daha sonrasında öğütme işleminden geçirilir. Genellikle taş değirmende yapılan öğütme işlemi sonrasında elde edilen isot baharatı uygun şartlarda paketlenerek depolanır. İsot biberi birçok Türk yemeğinde baharat olarak kullanılmaktadır.

isot baharatının faydaları

Günümüzde Şanlıurfa iliyle ilişkilendirilen isot, ağırlıklı olarak lahmacu. çiğ köfte ya da çeşitli yemeklerde kullanılmaktadır. İsot biberi, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı etkilidir ve çeşitli mineraller içerir. Demir, magnezyum, potasyum, fosfor adı verilen birçok mineral sağlık açısından önemli ve gereklidir. İsot'un en bilinen özelliği de metabolizmayı hızlandırma yeteneği olabilir. Daha hızlı bir metabolizma yağ yakımını artırır ve kilo kaybını destekler. Bu da kilo vermek isteyenler için İsot'u daha değerli kılıyor.

Güneydoğu'da yaşayan insanların ömrünü uzatan faktörlerden birisinin de baharat tüketimi olduğu söylennekte. İsot bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Vücudu toksinlerden arındırır ve hızlı metabolizmayı destekler. İsotun içerdiği acı maddeler de cilde olumlu etki yapar. Düzenli olarak alındığında yaşlanma ve kırışıklık belirtilerini yavaşlatabilir. Ayrıca vücuttaki ödemin atılmasına da yardımcı olur.

Herkesin en sevdiği baharat şişkinliği nasıl gideriyor?

İsot vücutta birikmeye başlayan ürik asit artışını önleyerek kemik ve kas ödemini önleyebilir. Kas ve kemik gelişiminin desteklenmesi ödem sorununu ortadan kaldırabilir. Büyüme çağındaki çocuklara da tavsiye edilir. Mide asidi problemi olan kişilerin İsot'u yoğurtla birlikte almaları tavsiye edilir. Yoğurt ve isot karışımı tüketmek rahatlatıcıdır ve mide rahatsızlığını azaltır. Metabolizmayı hızlandıran isot baharatı, probiyotik yoğurtla birleştirildiğinde daha da etkilidir. Kan şekerinin yükselmesini engelleyen isot, şeker hastaları tarafından alınabilir.

isot baharatının faydaları

Kan şekerinin hızlı yükselişini ve düşüşünü engeller. İsot, başta kalp-damar sağlığı olmak üzere çeşitli faydalar sunuyor. Antioksidan özellikleri kan damarı tıkanması ve sertleşmesi gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur. Bu çerçevede kalp sağlığınızı korur ve kardiyovasküler riski azaltır. İsot'un damar açıcı etkisi düzenli olarak alınmasıyla sağlanabilir.

Anti-enfektif özelliğinden dolayı özellikle boğaz ağrılarında etkili olduğu söylenmektedir. Çeşitli solunum yolundaki enfeksiyonlara karşı ilaç görevi görür. Solunum yolları açılarak hastalığı daha kolay ve hızlı atlatmanız sağlanır.

İsot nasıl kullanılabilir?

İsot baharatı, , başta çiğ köfte olmak kaydıyla çeşitli hazır yemeklerde tüketilse de diğer yemeklerde de kullanılabilir. Hemen hemen her lezzetli ev yemeğine az miktarda isotto ekleyerek yemeğinizin tadını artırabilirsiniz. Öte yandan sağlığınız için de etkili önleyici tedbirler alabilirsiniz.