Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Ayrı ayrı satılıyor! İki patates arasındaki şaşırtan fark ortaya çıktı

Mutfakta en çok tüketilen, özellikle çocukların çok sevdiği patates, sağlığımız açısından en önemli besinlerin başında geliyor. Patates yılın her döneminde yenen ve gıda sektöründe en çok tüketilen çeşitli yemeklerin hazırlanmasında kullanılır. Herkesin en sevdiği patates, kızartılabilen veya pişirilebilen farklı çeşitlerde gelir. Peki patates kızartması ile haşlanmış patates arasında olan fark nedir? İşte detaylar..

Yayın Tarihi: 13.12.2023 15:14
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 15:14

Ayrı ayrı satılıyor! İki patates arasındaki şaşırtan fark ortaya çıktı

Türkiye'de uygun arazilerde çok çeşitli patatesler yetiştirilmekte ve yaygın olarak tüketilmektedir. Patates çeşitlerinin yetiştirilmesi bölgenin iklim koşullarına ve aynı zamanda toprağın uygunluğuna bağlıdır. Patates çeşitleri, tohumların türüne göre değişir ve mutfak tercihlerine göre adlandırılır.

Temel olarak patates çeşitleri haşlanmış ve kızartılmış çeşitlere ayrılır. Dünya çapında 500'den fazla patates çeşidi bulunmaktadır. 7'den 70'e herkesin en sevdiği sebzelerden biri olan patates, çeşitli tariflerle lezzetli yemeklere dönüştürülebiliyor. En çok tüketilen sebzelerden biri olan patates iki kategoriye ayrılır: kızarmış patates ve haşlanmış patates. Peki patatesleri haşlayıp kızartmak arasındaki fark nedir ve nasıl anlaşılır? İşte yanıtı:

Patatesleri haşlamak ile kızartmak arasındaki fark nedir

Patatesleri haşlamak ile kızartmak arasındaki fark nedir?

Kızartılmış patatesleri haşlanmış patateslerden ayıran en önemli özellik, haşlanmış patateslerden daha büyük olmasıdır.

Patates kızartması çok fazla nişasta içerir ancak çok az su içerir. Kızarmış patateslerin kabuğu koyu sarı ve kırmızı renktedir.

Aynı zamanda patates kızartması diğer kızartmalara göre daha hafif bir görünüme sahiptir. Patates kızartmasını seçerken bu özelliklerine dikkat ederek kolaylıkla tespit edebilir ve satın alabilirsiniz.

Haşlanmış patates ise kızarmış patatese göre daha küçüktür, ha ince kabukludur ve daha suludur.

Ayrıca sofralık patatesler ve haşlanmış patateslerin nişasta içeriği düşüktür. Bu patateslerin su içeriği yüksektir, dolayısıyla kızartırsanız lezzetlerini kaybederler.