Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Asgari ücretli çalışanlar dikkat! Yıllarca birikmiş paranız olabilir: Hemen alın!

Asgari ücretli çalışanlara önemli uyarı! Binlerce liranız kalmış olabilir! Tüm detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 07.01.2024 23:28
Güncelleme Tarihi: 07.01.2024 23:28

Asgari ücretli çalışanlar dikkat! Yıllarca birikmiş paranız olabilir: Hemen alın!

Asgari ücretlilerin hemen kontrol etmesi gerekiyor! Bu tutarlarda ödeme alabilirsiniz! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLARA ÖNEMLİ UYARI

Yeni senede işsizlik yardımları, GSS primleri, kıdem tazminatları ve staj maliyetlerinin artması bekleniyor. Bu değişikliklerin iş verene, çalışana ve stajyere nasıl yansıyacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Asgari ücret zamları sonrasında işten çıkarma, kıdem tazminatı, stajyerlik ve diğer haklarla ilgili de yeni düzenlemelerin gelmesi bekleniyor. Asgari ücret yeni senede brüt 20 bin 2 TL, net 17 bin 2 TL 12 kuruş olarak uygulanacak. Yeni zamla birlikte işsizlik ödeneği, GSS primleri, kıdem tazminatları, eğitim yardımları da etkilenecek. Kıdem tazminatı hesaplanması çalışanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi oldu. 

asgari ücretlilere önemli uyarı

Kıdem tazminatı işten ayrılan ya da ayrılmak isteyen kişilere verilen ikramiye gibi bir ödemedir. Kıdem tazminatı tutarları çalışanın brüt maaşı, hizmet süresi ve işten ayrılma sebebine göre değişkenlik gösteriyor. Asgari ücret arttıktan sonra kıdem tazminatlarının da yükselmesi bekleniyor. Asgari ücretli bir vatandaş bir sene boyunca çalıştığı yerde brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı ödemesi alıyor. Yani güncel olarak asgari ücretli işçiye 20 bin 2 TL 50 kuruş kıdem tazminatı ödemesi hesaplanıyor. Aynı zamanda genel sağlık sigortası primleri de brüt asgari ücretin yüzde 3'ü miktarı yani 600 TL 8 kuruş tutarında ödeniyor. Bu şekilde vatandaş sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Lise ve üniversite staj tutarları da yükseldi. Yeni tutara göre stajyer ödemesi 5 bin 10 TL yapılacak. Yani asgari ücretin yüzde 30'u oranında ödeme yapılacak.