Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Aralık ayı evde bakım maaşları yattı mı?: Evde bakım maaşı yatan illerin güncel listesi

12 Aralık itibariyle evde bakım maaşı alacak olan vatandaşlar için güncel liste açıklandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardım ödemeleri kapsamında, hak sahiplerine sunulan destek miktarları ve bu ödemelerin gerçekleştirildiği iller merak konusu oldu. Haberimizde, Aralık ayı evde bakım maaşı yatan iller listesine ulaşabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 12:42
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 12:42

Aralık ayı evde bakım maaşları yattı mı?: Evde bakım maaşı yatan illerin güncel listesi

Aralık ayı itibariyle evde bakım maaşı tutarları merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan güncellemelerle birlikte evde bakım maaşlarında bir değişiklik oldu mu, bu konuda detaylar araştırılıyor.

evde bakım maaşı

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi Güncellendi

12 Aralık Salı günü itibariyle evde bakım maaşı yatan iller listesi güncellendi. İhtiyaç sahipleri, hangi illerde ödemelerin yapıldığını öğrenmek adına bu güncel listeye e-Devlet'ten veya bakanlığın resmi internet sitesinden ulaşabilirler.

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Evde bakım maaşları her ayın 15 ila 31'i arasında hesaplara yatırılıyor. Ancak, Aralık ayı ödemelerine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Açıklama geldiğinde habere eklenecek.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Yöntemleri

Evde bakım maaşı alanlar, ödemelerini e-Devlet'in "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfasından veya SMS ile sorgulayabilirler. SMS ile sorgulama için BAKIYE yazıp, 4747’ye SMS atmak yeterli.

Kimlere Veriliyor ve Başvuru Süreci

Evde bakım maaşı, ağır engelli raporu bulunan ve günlük yaşam ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan bireylere veriliyor. Maaş başvurusu için ise engelli kişinin ikamet ettiği yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru süreci, gelir kriterleri, bakıma muhtaçlık ve sağlık kurulu raporu gibi faktörlere göre değerlendiriliyor.