Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Araç piyasalarında yıl sonu bereketi! 500 bin TL'ye kadar düştü: İşte fiyatlar, kampanyalar ve en çok satılan modeller

Otomobil almayı düşünenler için sevindirici bir haber var. Son günlerde otomobil markaları, stoklarını eritmek ve müşterilere cazip fiyatlar sunmak amacıyla ellerindeki araçların fiyatlarını önemli ölçüde düşürdü. Bu kapsamda uygun fiyatlı otomobil arayışında olan vatandaşlar, 500-700 bin TL bandında değişen fiyat aralığındaki ikinci el otomobilleri inceleyerek avantajlı fırsatları değerlendirmeye başladı. Otomobil piyasasındaki bu fiyat düşüşleri, birçok kişiyi araç sahibi olma konusunda teşvik ediyor.

Yayın Tarihi: 11.12.2023 17:25
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 17:25

Araç piyasalarında yıl sonu bereketi! 500 bin TL'ye kadar düştü: İşte fiyatlar, kampanyalar ve en çok satılan modeller

Ticaret Bakanlığı’nın sıfır ve ikinci el otomobil piyasasına yönelik aldığı önlemler, fiyatları düşürerek satışları artırdı. Sıfır otomobillerde aksesuar dayatması sona ererken, bazı markalar stoklarını eritmek için kampanyalar başlattı. İkinci el otomobillerde ise fiyat düşüşü yavaşladı ve 500-700 bin lira aralığındaki modeller en çok ilgi görenler oldu.

SIFIR VE İKİNCİ ELDE ALINAN ÖNLEMLER

Ticaret Bakanlığı, sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında yaşanan sorunlara çözüm bulmak için bir dizi tedbir aldı. Bu tedbirler arasında, sıfır otomobillerde bayilerin aksesuar dayatması yapmaması, ikinci el otomobillerde ise 6 bin kilometre ve 6 ay şartı yer aldı. Bu şart, al-satçıların ve stokçuların piyasadan uzaklaşmasını sağladı. Alınan bu kararlar 6 ay daha uzatıldı.

FAİZ ARTIŞI VE YENİ REFORMLAR

Para ve maliye politikasında meydana gelen faiz artışı ve yeni reformlar, otomobillere yatırım aracı olarak bakılmasını engelledi. Mevduat faizleri yüzde 50 seviyesine yükselirken, kredi faizleri ise yüzde 3-4 aralığında değişti. Bu nedenle, kredi faizlerindeki cazibe azalırken, otomobil almak isteyen ya da değiştirmek isteyen kişiler tasarruflarını mevduat ya da diğer yatırım araçlarına yöneltti. Bu değişikliklere rağmen, sıfır otomobil satışları yüksek seviyelerde devam etti ve 1 milyon bandını geçti.

otomobil

2023 MODELLERİNDE KAMPANYA ZAMANI

2023 model ve sıfır satılan araçların bir yaşını doldurmasına sayılı günler kala, birçok marka elinde bulunan araçları satmak için kampanyalar düzenledi. Kampanya kapsamında, ekstra indirimler, takas destekleri, 12 ay vadeli ve sıfır faizli kredi ile araba alma destekleri sunuldu. Stoktaki araçlar, bu kampanyalar sayesinde tüketicilere cazip fiyatlarla sunuldu.

İKİNCİ ELDE FİYAT DÜŞÜŞÜ YAVAŞLADI

Bunların yanı sıra, ikinci el araçlarda fiyat düşürme politikası son 10 gündür yavaş bir seyir izledi. İlanlarda görülen fiyatlar, özellikle de son günlerde düşüş göstermedi. İkinci el otomobillerde, 500-700 bin lira aralığındaki modeller en çok ilgi görenler oldu. Bu modeller arasında, Volvo S40, Peugeot 508, Toyota Auris, Renault Fluence, Opel Corsa, Peugeot 301, Fiat Linea, Volkswagen Jetta, Ford Fiesta, Alfa Romeo Giulietta, Dacia Stepway, Seat Ibiza, Citroen C-Elyyse, Volkswagen Golf, Toyota Corolla, Opel Astra, Hyundai Accent Blue, Fiat Egea, Ford Focus ve Renault Clio yer aldı.