Bist 100
10.387,31 2%
DOLAR
32,31 0,01%
EURO
35,16 0,57%
ALTIN
2.395,42 -0,32%

Altını olanlar aman dikkat! Sayılı gün kaldı: Son fırsat kaçıyor

Yatırım yapmak isteyenlerin ya da yatırımları için yön vermek adına dinlediği ve sürekli takip ettiği Ünlü ekonomist İslam Memiş piyasalar hakkında yeni bir açıklama yaptı. İşte detaylar…

Yayın Tarihi: 16.11.2023 21:55
Güncelleme Tarihi: 16.11.2023 21:55

Altını olanlar aman dikkat! Sayılı gün kaldı: Son fırsat kaçıyor

Elinde altın veya doları olanların yakından izlediği her yaptığı açıklamayı dört gözle beklediği ünlü ekonomist İslam Memiş altınla ilgili yatırım tüyoları verdi. Detaylar haberimizde…

TOGG

 

İSLAM MEMİŞ ALTIN SAHİPLERİNE SESLENDİ: "SADECE 4 GÜNÜNÜZ KALDI! BİR DAHA ASLA YAŞANMAYACAK"

Altın ve gümüş piyasası uzmanı İslam Memiş, altın yatırımlarını değerlendirmek isteyen vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Memiş, bu hafta yükselen döviz kurları ve ons nedeniyle altın fiyatlarında yaşanacak dalgalanmaları detaylı bir şekilde anlatıyor.

Dünyada savaşlar ve risk faktörleri artarken, ekonominin vazgeçilmez kuralı olan "güvenli liman" altın, eski ihtişamlı günlerine dönüş mesajı verdi.

Öte yandan Ortadoğu'da yaşananların küresel düzeyde bilinmesi altın fiyatlarının her geçen gün düşmesine neden olurken, bu soruna dikkat çeken ekonomist İslam Memiş'ten altın yatırımcılarına çok önemli uyarılarda bulunuldu.

Altın fiyatlarında orta ve uzun vadede yükselişin kesin olduğunu söyleyen uzman, kısa vadeli alımlar için yarınki verilerin son derece önemli olacağını açıkladı.

Memiş, ABD enflasyon verilerinin yarın Türkiye saati ile 16.30'da açıklanacağını söyleyerek, bu bilginin ABD merkez bankasının (Fed) izleyeceği yol açısından kritik olduğunu hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

"BU HAFTA ALTIN KONUSUNU BİTİRMENİZ GEREKİYOR"

"Gram altın tarafında 1830 lira destek seviyesi var. Bu hafta altın tarafında bitirmeniz gerektiği uyarısını aldım. Gram ve ons tarafında bir miktar satış gördük. Beklentiler Altın ons tarafım: 1930 dolar güçlü bir destek seviyesi sağlıyor.

ALTIN FİYATLARININ KADERİNİ BELİRLEYECEK

ABD'den enflasyon verilerinin yarın saat 16.30'da açıklanması bekleniyor. Dolayısıyla yeni bir baskı oluşursa ve 1960 direnci kırılamazsa 1.908 doların altında destek var. Takip ettiğim gruplar 1908'den 1930'a kadar uzanıyor.

"SAKIN YARINA KADAR ALTIN ALIP SATMAYIN"

Enflasyon rakamlarından sonra düşüş devam edip 1.908 dolara düşecek mi? Bu soruya yanıt aranıyor; 1960'taki yükseliş trendi kırılırsa altın 1980 dolara yükselecek. Bu sorunun cevabı ancak enflasyon oranı açıklandığında belli olacak. Bilginin gelmesini bekleyin, piyasanın nasıl tepki vereceğini görün ve ardından alt test mi yoksa yukarı test mi yapacağınıza karar verin. Bu nedenle lütfen yarına kadar alım satım yapmaktan kaçının.

"UCUZA GRAM ALTIN ALMAK İÇİN SON 4 GÜN"

Gram altının fiyatına baktığımızda gram altının TL fiyatı 1838-1844 lira seviyesinde bulunuyor. Gün içerisinde gram altının fiyatı konusunda uyarmıştım, bu hafta altın alımını tamamlamamız lazım. Çünkü bundan sonra fırsatlar ortaya çıkmayabilir. Ons tarafında düşüş olsa da altın gram tarafında dolar kurunun çok güçlü olması nedeniyle fırsatı yakalama şansı pek yok. Dolayısıyla 1.830 lirada destek var. Son satın alma fırsatı burada ve trend şu anda yükselişte.

"ALTIN VURUP GEÇECEK, ALIM FIRSATI VERMEYECEK"

Başlangıçta hedef olan 1920 lira ile 1880'den bu yana en yüksek seviye olan yükseliş eğiliminin yıl sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Geçen ay bedava dediğim dönemde 1668 liraya düştü. Nereden geldiğimizi anlıyorum ama satın alma şansımız olmadan geçti gitti. Artık bu trendin devamı da aynı şekilde gelip geçecek. Herhangi bir alım fırsatı olmadan yükselişine devam ediyor.

Dolar veya TL sahiplerinin mutlaka kıymetini bilmesi lazım. Gram bazında ise 20,25 ile 20,50 arasında bir fark görüyoruz. Yine ons ve gram başına 24 lira bekliyordum. Aralık yaklaşıyor ve yılın sonu para paylaşmanın zamanı gelecek.

"GÜMÜŞ FİYATLARI UCUZ DEĞİL BEDAVA"

Gümüş gram fiyatının destek seviyesi 21,80. 22-23 dolar seviyesine geri döndü. Bu düşüşün kalıcı olarak devam edeceğini düşünmüyorum. Gümüşün şu anki fiyatı ucuz değil, neredeyse bedava.

UYARI: BU HABER YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR