Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Altın yatırımı yapmak isteyenlere altın kural: Uzun vadeli bekleyin!

Son yaşanan fiyat dalgalanmaları, yatırımcıların güvenli liman arayışını artırdı. Bu belirsizlik ortamında, birçok yatırımcı "Güvenli yatırım hangisi?" sorusuyla karşı karşıya kaldı. Sektör uzmanları, bu dönemde güvenilir ve karlı yatırım fırsatlarına odaklanmanın önemli olduğunu vurguluyor. Eğer elinizde bir miktar birikmiş para varsa, vakit kaybetmeden doğru yatırım hamlelerini yapmanın önemli olduğunu belirtiyorlar. "Her zaman kazandıran yatırım" olarak öne çıkan seçeneklerle ilgili detaylar, yatırımcılara sektörün nabzından doğrudan iletiliyor.

Yayın Tarihi: 05.12.2023 12:56
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 12:56

Altın yatırımı yapmak isteyenlere altın kural: Uzun vadeli bekleyin!

Altın ve döviz piyasalarında yaşanan dalgalanmalar, yatırımcıların güvenli liman arayışını artırdı. Eskişehir’de kuyumculuk yapan Emre Öztürk, altın yatırımı yapmak isteyenlere tavsiyelerde bulundu. Öztürk, altının uzun vadede her zaman kazandırdığını, kısa vadede ise riskli olabileceğini söyledi.

ALTIN FİYATLARI YÜZDE 12 ARTTI

Öztürk, ekim ayı başından itibaren altın fiyatlarının yüzde 12 artış gösterdiğini, dolar ve euronun ise yüzde 4-5 değer kazandığını belirtti. Öztürk, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının da altın fiyatlarını etkilediğini ifade etti. Öztürk, “Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı, altın fiyatlarını yukarı yönlü tetikledi. Ons fiyatı bin 900 doların üzerine çıktı. Önümüzdeki haftalarda altın fiyatlarının stabil bir seyir izlemesi bekleniyor” dedi.

altın

GRAM ALTIN DAHA REVAÇTA

Öztürk, altın yatırımı yapmak isteyenlere gram altını önerdi. Öztürk, “Gram altın, piyasada işçilik oranını artıran Merkez Bankası’nın altın basımı kararı nedeniyle daha revaçta. Çeyrek altın ve ata lira altınlarının fiyatları da bu karardan etkilendi. Müşterilerimiz gram altın alarak piyasayı iyi takip edebilirler. Ziynet altınlarını da tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

UZUN VADELİ YATIRIMDA ALTIN HER ZAMAN KAZANDIRICI

Öztürk, altın yatırımının uzun vadede her zaman kazandırıcı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Altın yatırımı yapmak isteyenler, kesin ve garanti bir tavsiye isterlerse, bizlerden özellikle altına yönelmelerini tavsiye ederiz. Uzun vadede altın sürekli kazandıracaktır. Kasım ayında altın yüzde 12, döviz piyasası yüzde 4-5 değer kazandı. Altın her zaman yatırımcısına kazandıran bir yatırım aracı olmuştur. Eğer kıyıda köşede paralarını tutanlar varsa, altına yatırıp uzun vadeli bekleyebilirler. Altın her zaman onlara daha iyi bir yatırım aracı olacaktır.”

Altın yatırımı nasıl yapılır?

Altın yatırımı yapmak için gram altın, çeyrek altın, ata lira altın gibi farklı seçenekler bulunmaktadır. Altın yatırımı yaparken piyasa koşullarını, faiz oranlarını, ons fiyatını ve döviz kurlarını takip etmek gerekir. Altın yatırımı uzun vadede her zaman kazandırıcı bir yatırım aracıdır.

Altın yatırımı ne zaman yapılmalı?

Altın yatırımı yapmak için en uygun zaman, altın fiyatlarının düşük olduğu dönemlerdir. Altın fiyatları, Merkez Bankası’nın faiz kararları, küresel gelişmeler, siyasi ve ekonomik riskler gibi faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Altın yatırımı yaparken, altın fiyatlarının yükseliş ve düşüş trendlerini takip etmek önemlidir.

Altın yatırımı nerede yapılmalı?

Altın yatırımı yapmak için güvenilir ve lisanslı kuyumcuları, bankaları veya online platformları tercih etmek gerekir. Altın yatırımı yaparken, altın alım-satım fiyatları arasındaki farka, işçilik maliyetine ve vergilere dikkat etmek gerekir. Altın yatırımı yaparken, altınların saflığını, ayarını ve gramajını kontrol etmek gerekir.