Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,2%
EURO
33,7 0,18%
ALTIN
2.024,23 0,09%

Altın Yatırımcılarına Önemli Tavsiyeler! Altın Fiyatları Ne Olacak? Uzman İslam Memiş Rekor İçin Tarih Verdi

Altın, enflasyon karşısında değerini korumak için tercih edilen bir yatırım aracıdır. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın yatırımcılarına önemli tavsiyelerde bulundu. Memiş, altının gelecekteki seyrine ilişkin tahminlerini de paylaştı. İşte, altın fiyatları ne olacak sorusunun cevabı…

Yayın Tarihi: 01.12.2023 13:12
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 13:12

Altın Yatırımcılarına Önemli Tavsiyeler! Altın Fiyatları Ne Olacak? Uzman İslam Memiş Rekor İçin Tarih Verdi

Altın, enflasyon karşısında değerini korumak için tercih edilen bir yatırım aracıdır. Altın fiyatları, hem küresel hem de yerel gelişmelerden etkilenir. Altın yatırımcıları, altın fiyatlarının ne olacağını merak ederken, uzman isimlerden de öneriler alırlar. Bu kapsamda Altın ve Para Piyasası Uzmanı İslam Memiş, hem yatırımcılara tavsiyelerde bulundu hem de altının gelecekteki seyrine ilişkin tahminlerini paylaştı. İşte, altın fiyatları ne olacak sorusunun cevabı…

ONS ALTIN İÇİN KRİTİK SEVİYE

Memiş, ons altın fiyatlarına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Şu anda ons altın 2.033 dolar seviyesinde. Bu seviye çok önemli. Çünkü ons altın, hızlı bir yükselişle 2.047 dolar seviyesine kadar çıktı. Ancak bu seviyeyi aşamadı. Şimdi ise 2.033 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Benim takip ettiğim bant aralığında bir değişiklik yok. 1.980 dolar destek seviyesi, 2.080 dolar direnç seviyesi. Bu aralıkta ons altın hareket etmeye devam ediyor. Geçen hafta sosyal medya hesabımdan uyarı yapmıştım. Bu yükselişler devam ediyor. Ancak ons altın, yeni zirveleri görmek için Aralık ayında son bir kez düşüş yapacak. Çünkü çok hızlı yükseldi. Teknik olarak düzeltme yapması lazım. Ve bunun için kademeli olarak 2.015 - 2.000 dolar seviyesi, aşağıda da 1.980 dolar seviyesi olacak şekilde. Böyle kademeli düşüşlerde ben tekrar alım pozisyonumu koruyacağım. Bu süreçte euroda beklemenin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Orta ve uzun vadede 2.350 dolar seviyesini bekliyoruz. Ama kısa vadede bu kadar hızlı yükselişten sonra teknik olarak aşağı yönlü bir düzeltme yapması lazım. 1.980 - 2.080 dolar aralığını takip etmeyi sürdürüyorum. 'Aralık ayında ons altında gerileme bekliyor musun?' diye bana soranlar için yanıtım evet. 1.980 dolar destek seviyesine kadar geri çekilebilir. Ama bu geri çekilmeler çok kalıcı olmayabilir. O yüzden her düşüşü bir alım fırsatı olarak değerlendirmek lazım."

islam memiş

GRAM ALTIN ALMAYI TERCİH ETMEM

Memiş, gram altın yatırımına ilişkin olarak şunları söyledi:

"Gram altın fiyatını ekranlarda 1.890 lira seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bu seviye çok düşük. Gram altın TL fiyatı şu anda 1.920 -1.930 lira aralığında. Gram altın TL fiyatında ons altını takip etmeye devam ediyorum. Ons altın; gram altının yönünü belirleyecek. O yüzden gram altın TL fiyatında aşağıda 1.900 lira seviyesinin altında sarkma ihtimallerini güçlü görüyorum. Ben 1.930 lira seviyesinden gram altın almayı tercih etmem. Elimdeki parayla euro alırım, euro da beklerim daha iyi."

islam memiş

ARALIK AYINDA ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANACAK

Memiş, Aralık ayında ABD'de açıklanacak önemli verilerin ve FED faiz kararının altın fiyatlarını etkileyeceğini söyledi. Memiş, şöyle devam etti:

"Yılı kapatacağız. Yıllık kapanış için küresel piyasalardaki pozisyonlar önemli olacak. ABD'de açıklanan birçok önemli veriler var. Ons altın tarafında, ons gümüş tarafında, euro dolar paritesinde, dolar endeksinde. Kısacası ABD'den gelen açıklamalar ve hamleler piyasaların yıllık kapanışında ve 2024 yılının ilk çeyreğindeki mesajlar için oldukça önemli olacak. O yüzden Aralık ayındaki gelişmeleri mutlaka yakından takip edin. Ama şunu söyleyeyim şimdiden, mesela Aralık ayında ABD'de tarım dışı istihdam verisi ve enflasyon verisi açıklanacak. Bu çok önemli bir gelişme. Daha sonra da Amerika Merkez Bankası FED faiz kararını açıklayacak. Bu da küresel piyasalar için önemli olacak. FED Aralık ayında ya pas geçecek ya da son bir kez faiz artırımı yapacak veya son hamle faiz artırımını Ocak ayında yapacak. Aralık ayındaki hamlelerin emtia fiyatları üzerinde de önemli bir etkisi olacak. O yüzden de Aralık ayındaki sert dalgalanmalara karşı sizi şimdiden uyarmak isterim."

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Gram altın, bugün 1.896,96 TL alış ve 1.897,42 TL satış fiyatlarıyla işlem görüyor. Ons altın ise 2.040,20 dolar alış ve 2.040,69 dolar satış fiyatlarıyla el değiştiriyor. Çeyrek altın ise güncel olarak 3.035,14 TL alış ve 3.102,28 TL satış fiyatlarıyla piyasada işlem görüyor.

 

1 ARALIK CUMA ALTIN FİYATLARI