Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Altın fiyatları patlayacak! Bir gram altını olan bile o tarihe kulak kesildi

Altın fiyatları bu haftaya oldukça güçlü yükselişle başladı. Gram cinsinden altın ile ons altın tüm zamanların en yüksek seviyesini kırıp yeniden en yüksek seviyesini güncellemesiyle destek buldu. Ancak dün altın fiyatları kâr amaçlı faaliyetler nedeniyle rekor trendinin dışına çıktı. Bu durum gram altının fiyatının daha önce defalarca yükseltilen psikolojik direnç seviyesi olan 1900 TL'nin altına düşmesine neden oldu ve ons altının da buna paralel bir düşüşe işaret ettiği görüldü. Bu piyasa hareketliliğinin ardından altın ve gümüş piyasası uzmanı İslam Memiş, altına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Uzman isim, bir paylaşımında altın fiyatlarına yönelik yeni destek seviyelerini açıkladı..

Yayın Tarihi: 09.12.2023 16:47
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 16:47

Altın fiyatları patlayacak! Bir gram altını olan bile o tarihe kulak kesildi

Altın fiyatları yeni haftaya Fed öncülüğündeki büyümeyle başladı. Altın fiyatlarının dün gece hızla düşmesi yatırımcıların altın piyasasına yönelmesine neden oldu. Ons altının rekor seviyelerin ardından gerilemesi gram altının fiyatını da etkileyerek düşüşe neden oldu. Bu düşüş yatırımcıların şunu merak etmesine neden oldu: "Bu bir satın alma fırsatı mı?".. Altın ve gümüş piyasası uzmanı İslam Memiş, altının değerlendirmesini yapıyor.

"ALTINDA AGRESİF YÜKSELİŞ SAĞLIKSIZ"

Altın fiyatları patlayacak

Mali analist İslam Memiş, piyasadaki hareketliliğin ardından altına ilişkin açıklama yaptı. Memiş şunları söyledi:

"Asya piyasalarının açılması ile birlikte piyasa hareketlendi. Yükleme boşaltma işlemleri büyük bir atakla yapılıyor. Yıl sonu pozisyonları kapalı olduğu için bizim piyasamızın kapalı olduğu gece saatlerinde de bu tür işlemleri yapabiliyorlar. Sağlıksız ani artışlara karşı uyardım, bu yüzden bu fiyatlara çok fazla güvenmeyin. Bunun sonucunda fiyatlar normalleşti ve düşüş yaşandı.”

“YİNE GÜÇLÜ BİR ARTIŞ GÖREBİLİRİZ”

Gece geç saatlerde yine sert artışlar göreceğimizi belirten Memiş, "Bu artışlara inanmamak lazım. Bunlara 'yanlış artış' denir." dedi.

“ONS'TA YENİ DESTEK SEVİYESİ 2020 DOLAR”

Altının gramında normalleşmeye dikkat çeken İslam Memiş, “Yatırımcıların altını takip etmesi gerektiğini sürekli olarak söylüyorum. Aralık ayında ons altının 2.000 doların altına inmesini beklerken, bu güçlü yükselişin ardından destek de arttı. Bunlar 1980 dolar değil, 2020 dolar. Bunu destek seviyesine ayarlamak lazım." açıklamasını yaptı.

2024 BEKLENTİLERİNE GÖRE..

2024 yılı altın sahiplerine uyarıda bulunan İslam Memiş, "Altın sahipleri tutmaya devam etmeli. Çünkü 2024 hedefimiz 2.350 dolar/ons. Beklentilerimiz aynı. Aşağıdaki destek seviyesini biraz artırdık." şeklinde ifadeler kullandı.

Altın fiyatları patlayacak

"DÜŞÜŞLER ALIM FIRSATI"

"Diğer taraftan; Fed'in faiz artırmama ihtimali de arttı. Bu durum altın fiyatlarını olumlu destekleyecektir" diyen Memiş, düşen altın fiyatlarının kademeli alım fırsatı oluşturduğunu sözlerine ekledi ve şunları kaydetti:

"Fırsat yaratmadan hızla yükselecek bir trend. Ons altının fiyatını gram bazında TL olarak takip etmeye devam ediyoruz. Gram Altın çok büyük fırsatlar getirmeyecek. 2024 hedefimizde bir değişiklik yok. 2500 lirayı, ardından 2700 lirayı takip ediyoruz. Keskin artış süresiz olarak devam edecek."

Elinde altın olanlara işlem yapmamaları yönünde uyarıda bulunan Memiş, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Altın tutan yatırımcı 2000 seviyesini görünce heyecanlanıp işlem yapmamalı. Bu fiyat seviyesi devam edecek. Bu satıcının para kaybedeceği bir süreç olacaktır."