Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Unutkanlığa veda edin! Her gün bir kaşık yiyen sadece unutkanlığı unutuyor

Bunu tüketenler bir daha unutkanlık problemi yaşamıyor! Tüm detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 13.06.2024 21:25
Güncelleme Tarihi: 13.06.2024 21:25

Unutkanlığa veda edin! Her gün bir kaşık yiyen sadece unutkanlığı unutuyor

Unutkanlık probleminden kurtulmak istiyorsanız her gün bir kaşık tüketmeniz yetiyor! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

UNUTKANLIK DÜŞMANI BESİN

Unutkanlık yaşayan kişiler bazı bilgileri hatırlayamıyor ya da günlük işlerini tamamlayamayabiliyor. Unutkanlık genel olarak geçici ya da hafif oluyor ancak demans gibi ciddi hastalıklar da unutkanlığa sebep oluyor. Zeytinyağı ise uzun süre tüketildiğinde sağlığa birçok fayda sağlıyor. Yapılan çalışmalara göre zeytinyağı bunama riskini de azaltıyor. ABD Harvard Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara göre yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte Alzheimer ve demans türleri de artış gösteriyor. 

unutkanlığa iyi gelen besinler

Margarin ya da ticari mayonez yağları yerine zeytinyağı kullanmak bunama kaynaklı ölüm riskini azaltabiliyor. Bunama hafıza ve zihinsel yetenekleri günlük yaşamda etkileyen hastalıklardan biridir. Beyindeki fiziksel değişikliklerden kaynaklanır ve Alzheimer hastalığının en yaygın türü olarak bilinir. Beslenme ve bunamaya bağlı ölüm arasında yapılan araştırmaya göre 30 sene boyunda 90 binden fazla vatandaşın beslenme anketleri ile ölüm kayıtları incelendi. 4 bin 749 kişinin bunama sebepli hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Ancak her gün yarım yemek kaşığından fazla zeytinyağı tüketen kişilerin hiç zeytinyağı tüketmeyen ya da az tüketen kişilere göre bunama kaynaklı ölüm riskinin yüzde 28 az olduğu öğrenildi.