TOKİ'den onlarca ilde ucuz arsa alma fırsatı! O kişiler hemen başvuru yapabilecek: İşte taksit, vade ve ödeme detayları

Son zamanlarda gündeme gelen arsa satışları merak konusu olurken 44 ilde 622 arsa satışının nasıl ve kimlere verileceği hakkında bilgiler haberimizde yer almaktadır.

TOKİ'den onlarca ilde ucuz arsa alma fırsatı! O kişiler hemen başvuru yapabilecek: İşte taksit, vade ve ödeme detayları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı tarafından, 44 ilde yer alan 622 adet muhtelif arsa satış imkanı veriliyor. Uzman Mustafa Hakan Özelmacılıklı, son günlerde sık sık gündeme gelirken kentsel dönüşüm için bilgiler verildi.

KDV MUAFİYETİ VE İNDİRİM FIRSATI

Uzman Mustafa Hakan Özelmacıklı, 44 ilde bulunan 622 adet muhtelif arsa satışı üzerinden KDV muafiyeti yapıldığını açıkladı. Arsalar yüzde 18 KDV olurken fırsatlar sunuldu. 24 aya kadar vade ve yüzde 25 peşinat imkanı belirtildi. Vadeler 48 ay geçerli olurken enflasyonist ortamdan ötürü 24 aya çekilmesiyle değerlendirme yapılıyor.

TOKİ kentsel dönüşüm

Taşınmaz ve kaynak geliştirme üzerine aslında tescil dışı alanlar ile hazine taşınmazlarında planlayarak kentsel dönüşüm süreciyle finansal katkı sağlanır. Özelmacıklı, finansal kaynak oluşturulma hedefleri dikkat çekti. TOKİ’nin İstanbul hizmet binasındaki konferans salonuna veya Ankara’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın konferans salonunda ihaleye katılım sağlanabildiğinin bilgisini veren Özelmacıklı, teminat ödemelerinin taşınmazlara göre farklılık yarattığını açıkladı.

TEMİNAT BEDELİ 2.000 TL - 10.000 TL ARASINDA

Bakanlık tarafından başlatılan kentsel dönüşüm 44 ilde 622 adet muhtelif arsa satışı bulunurken katılım teminatlarda taşınmazları muhammen bedelinde farklılık olur. 40 bin TL'ye kadar olan gayrimenkul 2 bin TL'den 700 bin TL ve üzeri olanlara 160 bin TL tutar belirlendi. Vade yapmak isteyenlere yüzde 25 peşin, 24 ay taksitler halinde ödeniyor olacak. Her takside aylık kanuni faiz uygulanarak KDV muafiyeti dışında tapu işlemlerinde vergi, resim harçlar ve DV 6306 sayılı kanun hükmünde bulunur.