Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, NATO Zirvesi'nde küresel sorunlara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, ABD Kongresi'nin ev sahipliğinde düzenlenen NATO Parlamento Başkanları Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar:

Yayın Tarihi: 09.07.2024 21:01
Güncelleme Tarihi: 09.07.2024 21:01

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, NATO Zirvesi'nde küresel sorunlara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, NATO'nun 75. yıl dönümü dolayısıyla ABD Kongresi'nin ev sahipliğinde düzenlenen NATO Parlamento Başkanları Zirvesi'nde konuşma yaptı. Kurtulmuş, NATO'nun tarihsel rolünü vurgulayarak, günümüzde karşı karşıya kalınan yeni ve karmaşık küresel zorluklara dikkat çekti.

TÜRKİYE'NİN UKRAYNA POLİTİKASI

Kurtulmuş, Türkiye'nin Ukrayna krizine yönelik tutumunu net bir şekilde ortaya koydu. Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verilen destekten bahseden Kurtulmuş, diplomatik çözümlerin önemini vurguladı ve demokratik direncin korunmasına olan katkılarını belirtti.

Terörizmin NATO'nun güvenliğine yönelik doğrudan asimetrik bir tehdit olduğunu belirten Kurtulmuş, DEAŞ, FETÖ, PKK ve PYD/YPG gibi terör örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü ifade etti. NATO'nun terörle mücadeledeki rolünün güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

İSRAİL'İN GAZZE SALDIRILARINA TEPKİ

Kurtulmuş, Gazze'deki insanlık dramına dikkat çekerek, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamları durdurma çağrısında bulundu. Daha fazla kan dökülmesinin önlenmesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, bölgesel bir savaş riskine karşı uyarıda bulundu ve adaletli bir çözüm çağrısında bulundu.

Zirveye Türkiye'den katılan diğer isimler arasında NATO PA Türk Delegasyonu Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Cüneyt Yüksel, NATO PA Türk Delegasyonu Başkanvekili Mehmet Muharrem Kasapoğlu, NATO PA Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş de yer aldı.