Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Tapusu olanlar köşeye sıkıştı! Bunu yapmayanların tapusu devlete kalacak

Milyonlarca tapu sahibini çok yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. İşte yeni gelişmeye ilişkin tüm detaylar..

Yayın Tarihi: 12.11.2023 13:04
Güncelleme Tarihi: 12.11.2023 13:04

Tapusu olanlar köşeye sıkıştı! Bunu yapmayanların tapusu devlete kalacak

Kentsel dönüşüm, maliyetleri nedeniyle ev sahiplerini bazen zor durumda bıakmakta. Maddi yük nedeniyle dairesini yenileme cesareti gösteremeyen vatandaşlar, kendilerini ödeme sıkıntısı içinde bulabiliyor.

Vatandaşlar evlerini yenilemek istiyor ancak ekonomik durumları kötü ve kamudan yardım istiyorlar. Devlet sübvansiyonları sayesinde ev sahipleri bir kamu kurumundan ortak mülkiyet tapusu alabiliyor. Peki milyonlarca insan için topluluk mülkiyetinin tapu süreci nasıl işliyor?

"Ömür boyu ikamet hakkı"

Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, dar gelirli ve aynı zamanda yoksul vatandaşların dahil olduğu projelerde borca ​​alternatif olarak gayrimenkul ortaklığı modeli geliştirdi. Bu kapsamda vatandaşlar borçlanma olmadan gayrimenkullerine ortak olabilecekler.

Tapusu olanlar köşeye sıkıştı! Bunu yapmayanların tapusu devlete kalacak

Yani kamu, evinizi inşa etmek için kentsel dönüşüm ücreti ödüyor ve evinize ortak oluyor. Kamu sizden bu ücreti almıyor ve size ömür boyu bu evde yaşama hakkını veriyor. Ancak vatandaş gelecekte devlete olan borcunu kendisi ödemek isterse devlet ortaklıktan çekilecek ve evin tamamı hak sahibine verilecek.

Vatandaşlar hayatta oldukları sürece o evde yaşama imkanına sahipler. Eğer ölürseniz mirasçılarınız da aynı haklara sahip olacaktır. Varisleriniz ömürlerinin sonuna kadar evde yaşamaya devam edebilirler. Ancak mirasçılar evi satmaya karar verirlerse evin bugünkü değerinin belirli bir kısmını kamuya ödeyerek evi satabilirler.

Kimler ev inşa etmek için devletle işbirliği yapabilir?

Devletlerle iç ortaklıkların belirli kriterleri vardır. Özellikle yoksul nüfuslara yönelik yeni modeller geliştiriliyor. Bu modelde ilk koşul bir vatandaşın birden fazla konut sahibi olmamasıdır. Gelir durumu gibi hane halkı kriterleri de dahil olmak üzere koşulları içermektedir.