Hafta Sonu Kısıtlamalarınızı Renklendirecek Film Tavsiyeleri

Hafta Sonu Kısıtlamalarınızı Renklendirecek Film Tavsiyeleri

Haftalık film önerisi serimizde, sizler için 5 farklı film listeledik. Bu hafta, IMDb puanları ile en iyiler arasında yer alan filmler içerisinden en az bir tanesini izlemelisiniz.
Sinema severler bilirler ki; filmlerin konuları ne kadar etkili ise seyir keyfi de bir o kadar güzel ve tatmin edici olur. Sizler de sinema severlerdenseniz ve bu hafta hangi filmi izlesem diye düşünüyorsanız; aklınızı daha fazla karıştırmadan mısırınızı patlatıp, listemizde yer alan filmlerden birini seçerek, film keyfinizi başlatabilirsiniz.

Parazit (Parasite)


IMDb: 8,6
Muhteşem bir senaryo istiyorsanız, Parazit tam da izlemek isteyeceğiniz türden bir film. Filmin senaryosunun ve kurgusunun başarısını da aldığı ödülden zaten anlayabiliriz.
Klişe olarak gördüğümüz zengin aile ve fakir aile teması ile başlayan film, ilerleyen dakikalarında bu klişeden sıyrılıp bambaşka bir boyut kazanıyor. Kendinizi zengin olan Park ailesi ile fakir olan Kim ailesi arasında yaşanan olayların içerisinde bulacaksınız.
Kim ailesi, zeka faktörünü devreye sokarak fakirlikten kurtulma yolundayken, Park ailesi ise bu durumun içinde zarar görmemek için çaba sarf ediyor. Film senaryosuna baktığımızda, adına uygun olacak şekilde etkileyici mesajların barındırdığı ve hayatın gerçeklerini bizlere aktardığını söyleyebiliriz.

Nefesini Tut (Don’t Breathe)


IMDb: 7,1
Gerilim ve korkuya sevenler arasında yer alıyorsanız, Nefesini Tut filmi size, gerilim dolu dakikalar yaşatacak. Başarılı senaryosu ile dikkatleri üzerine toplayan film, farklı bir konuya sahip olması sayesinde de adından çokça söz ettiriyor.
İstismarcı bir ailenin oğlu olan Rocky, kendisini ve kız kardeşini bu aileden ve yaşadıkları hayattan kurtarmak için arkadaşları ile bir plan yapar. Rocky’nin arkadaşları Alex ve Money, yapılan planı beğenerek ona yardım etmeyi kabul eder. Rocky’nin yaptığı planda ise gözleri görmeyen bir adamın evini soymak yer almaktadır. Rocky ve arkadaşları için son derece kolay görünen bu plan, onları oldukça tehlikeli ve hiç ummadıkları bir maceranın içine sürükler. Çünkü komşularının gözleri görmese de son derece tehlikeli biridir.

Ay (Moon)

blank
IMDb: 7,9
Astronot Sam Bell’in Lunar Industries Ay madeninde geçirdiği üç yıl süren vardiyası sonunda bitmek üzeredir. Eşi ve genç kızıyla uzun süre sonra tekrar bir araya gelmeyi büyük bir heyecanla bekleyen Sam’in sağlığı aniden kötüye gitmeye başlamıştır. Şiddetli baş ağrıları ile birlikte halüsinasyonlar görmeye başlayan Sam, ölümden döndüğü bir kaza geçirir. Geçirdiği kaza sonrası algısı genişleyen Sam, rutinlerinin dışına çıktığını fark eder. Sam, bu süreç boyunca kendisi ile karşı karşıya gelerek Ay’da kurduğu hayatın anlamını keşfetmeye başlayacaktır. Ancak Sam’in öncesinde yapması gereken bir şey vardır; şirket onu almaya gelmeden bu gizemi çözmek.

Kelebek Etkisi (Butterfly Effect)

blank
IMDb: 8,3
Bir üniversite öğrencisi olan Evan Treborn çpk fazla stres yaşadığı zamanlarda baygınlık geçirmektedir. Bunun nedeni ise çocukluk çağında yaşadığı, travma oluşmasına neden olan anılarıdır. Bilinci kapalı bir şekilde yerde yatan Evan, zamanda yolculuk gibi bir anın içerisine düşerek kendisini çocukluğundaki anılarda görür ve o anıları tekrar yaşayabildiğini fark eder. Evan, Babası tarafından tacize uğrayan Kayleigh gibi arkadaşlarına yardım etmek amacı ile geçmişe gitmeye karar verir. Ancak Evan’ın bilmediği bir şey vardır; geçmişi değiştirmek, bugünü de etkiler ve değiştirir. Evan, değişen bugününü düzeltmek amacıyla her geçmişe yolculuğunda işler daha da karışır.

Not: Kelebek etkisi hakkında
Bir sistemin başlamasına etki eden en ufak değişikliklerin büyük ve öngörülmez sonuçlar yaratmasına Kelebek Etkisi denir. Kelebek etkisi, Edward N. Lorenz’in çalışmaları arasında yer alan Kaos Teorisi ile ilgilidir. Lorenz, sonralarda hava durumu ile ilgili verdiği bir örnek ile ün kazanmıştır; ormanda bir kelebeğin kanat çırpması, bir fırtına kopmasına sebebiyet verebilir. Bir kelebeğin kanat çırpması, dünyanın yarısına etki edecek bir kasırganın baş göstermesine neden olabilmektedir. Ancak bu durum, daha çok yaratılan kaosun gitgide büyüyerek artmasını simgeler. Filmde ise bu teoriye atıfta bulunulmuştur.

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

blank
IMDb: 8,3
Kötü travmalarınızı sildirmek ya da kötü hatıraları hafızanızdan silmek ister miydiniz? İşte Sil Baştan, herkesin isteyeceği bu durumu anlatıyor.
Joel Barish, günün birinde eski sevgilisinin kendisini hafızasından sildirdiğini öğrenir. Öğrendikten sonra ise kendisi de bu işlemi yaptırmak ister ve eski sevgilisi Clementine’i hafızasından çıkaracaktır. Hafıza silme işlemi esnasında eski sevgilisi ile olan tüm ilişkisi gözler önüne serilir ve Joel, güzel başlayıp zamanla bozulan ilişkilerini izler. Bulunduğu zamandan geçmişe doğru ilerleyen hafıza silme işlemi ile Joel, güzel anlara geldiğinde pişmanlık duyar. Sonrasında ise bu işlemi bir şekilde durdurmak ister.

Film içerisinde ilişkinin hangi zamanda olduğunu anlamanız için Clementine’in saçı kullanılıyor. Tanıştıkları ilk zamanın tazeliğini imgeleyen yeşil renk saç, ilişkinin orta dönemde sıcaklığı temsil eden kırmızı renk saç ve bu ateşin zamanla sönerek turuncuya dönmesi gibi. Sonrasında ise ilişkinin sonlarına giden soğuk ve depresif bir renk olarak mavi saç karşımıza çıkıyor.

Senaryo içerisinde her oyuncunun karakter gelişimini oldukça yüksek düzeyde göreceğiniz film, Alexander Pope’nin bir şirinden alıyor.
Şiir: Pürüzsüz zihnin gün ışığı (Eternal Sunshine of the spotless mind)Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*