Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Sıfır otomobilde büyük indirim için o tarihi bekleyin! Fiyatlar sudan ucuza düşecek

Sıfır veya ikinci el araba almayı düşünen herkesin ilgisini çekecek bir gelişme yaşandı. 7 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek güvenlik düzenlemeleri doğrultusunda yeni otomobillere yönelik kampanyalar ardı ardına yürütülüyor. Detaylar burada..

Yayın Tarihi: 22.06.2024 12:27
Güncelleme Tarihi: 22.06.2024 12:27

Sıfır otomobilde büyük indirim için o tarihi bekleyin! Fiyatlar sudan ucuza düşecek

Türkiye'de 7 Temmuz'da yürürlüğe girecek GSR2, Avrupa Birliği'nin (AB) araç güvenliğini artırmak ve güvenlik paketlerini de ekleyerek standart donanımları artırmak için yayınladığı tüm düzenlemeleri ele alan bir güncellemedir.

Bu yarışta GSR2 uyumlu olmayan stoklardan kurtulmak isteyen ve cezaya maruz kalmak istemeyen satıcılar kampanyadan yararlanarak ortalama %20 indirim elde etti. GSR2 standartlarını karşılamayan araçları satan üreticiler ve bayiler cezalara çarptırıldı. 7 Temmuz'dan sonra kalan GSR2 uyumlu olmayan araçları satmak isteyen şirketler, araç başına gümrüksüz fiyat üzerinden yüzde 1 oranında ceza ödeyecek.

Geçen yıl %10'a kadar stok biriktirebilen şirketler, artık ortalama %10 olan aylık stoklarını azaltıyor.

AB'den ithal edilen otomobil markalarının pek çok modeli GSR2 ile uyumludur ancak bazı eski modellerde bu sorun yaşanmaktadır. Asgari miktarda stok bulunduran markalar, ellerindeki araçları satamamaları halinde ceza ödemek zorunda kalacaklar.

Sıfır otomobilde büyük indirim için o tarihi bekleyin

GSR2 etkisiyle normal talebin dışında indirim fırsatlarından yararlanmak isteyen kişilerden de satın alma etkisi görülürken, haziran ayında 100 bin adetlik bir pazar oluşma ihtimalinin olduğu söyleniyor.

Son haftalarda tüm Çin yapımı motorlara uygulanan ve temmuz ayından itibaren geçerli olacak %40 ek özel tüketim vergisi nedeniyle, satış rekabetinin yaşanacağı haziran ayında yeni otomobil satışlarının hızlanması bekleniyor.

İkinci El araç Satışlarında Yaprak Kıpırdamıyor

İkinci el araç satıcıları her ne kadar indirim yapsalar da değerlendirme sistemindeki çarpıklıklar ve güvensizlik nedeniyle satış yapamıyorlar.

Kullanılmış arabalar ile yeni arabalar arasındaki küçük farkın da etkisi oldu. Taşıt kredisi faiz oranlarının yüksek olması da satışları engelledi. Galericiler, senet düzenleyerek çözüm bulurken bankadan yüksek faizli senet teklif eden satıcılar bir miktar peşinat ile araç satmaya çalışıyorlar..