SGK bu meslekleri erken emekli ediyor! Listeye bakıp hemen öğrenin: 45 yaş ile emeklilik kapıda

Emekli olmak isteyenlere müjde! Bu kişiler erken emekli olabilecek! Tüm detaylar haberimizde.

SGK bu meslekleri erken emekli ediyor! Listeye bakıp hemen öğrenin: 45 yaş ile emeklilik kapıda

Erken emeklilik kapısı açıldı! Bu meslekler 45 yaşından sonra emekli olabilecek! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

ERKEN EMEKLİLİK KAPISI AÇILDI

SGK tarafından yapılan son duyurulara göre yıpranma payı, ağır ve riskli işlerde çalışan kişilere normal emeklilik yaşını beklemeden erken emeklilik hakkı verilen bir düzenleme. SGK güncellemesiyle birlikte 46-50 yaş aralığında olan kişiler erken emeklilik şansı yakalıyor. Bedensel ve ruhsal yıpratıcı işlerde çalışan kişiler için uygulanan bu durumda çimento, cam işçiliği, madencilik, sağlık hizmetleri, gazetecilik, itfaiyecilik gibi meslek grupları faydalanabiliyor. 

erken emeklilik şansı olan meslek grupları

Prim gün sayısı olarak yıpratıcı işlerde çalışan vatandaşlar her sene için 60-180 gün arasında ek prim kazanabiliyor ve emeklilik için toplam gün sayısına bu primler ekleniyor. Erken emekli olmak için meslek grubunun belgesiyle SGK başvurusu yapılması gerekiyor. Her mesleğin emeklilik şartları değişkenlik gösteriyor. Yeraltı çalışanları ve yıpranma payı yaşayan kişilerin çalışma koşulunun ağırlığına göre değişiyor. Sağlık sektöründe çalışan kişilerinde özel yıpranma payları sayesinde emeklilik yaşları düşürülüyor. Gazeteci ve medya çalışanlarının da stres ve yıpratıcı çalışma koşulları sebebiyle erken emekli olma hakkı tanınıyor.