Sağlıklı Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Sağlıklı Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Bir çocuğu sağlıklı şekilde yetiştirmek, çocuğunuzun yeterince beslenmesini sağlamakla ilgili değildir. Ebeveynlerin çocuklarının sağlığı konusunda yaptıkları yaygın hataları ve sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için ebeveynlerin neler yapabileceğini öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

Çocuklara sağlığın önemini öğretmek ve küçük yaştaki çocuklara sağlıklı alışkanlıklar aşılamak bugünlerde çok önemli hale geldi. Günümüzde sadece yetişkinleri etkileyen şeker hastalığı, yüksek tansiyon, astım gibi çeşitli sağlık sorunları artık çocukları da etkiliyor. Çocuklarınıza sadece iyi beslenmenin değerini öğretmekle kalmaz, aynı zamanda onlara sağlıklı yaşamlar sürmeyi de öğretmeniz gerekir.

Ebeveynlerin Yaptığı Yaygın Sağlık Hataları

Tüm sağlık sorunlarının ardındaki ortak nedeni bulmaya çalışırsanız, yanlış beslenme alışkanlıkları, ruhsal aktivite eksikliği ve sınırlı sağlıklı yaşam anlayışının, hasta ve sağlıksız çocukların temel nedenlerinden bazıları olduğunu öğreneceksiniz. Halk arasında tabir edilen “abur cubur” yiyeceklerin tanıtımı ve popülaritesi hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlığını ve sindirim sistemini bozmuştur.

Annelerin çok fazla vakti olmayabilir ya da bu günlerde mutfakta köle olarak vakit geçirmek istemeyebilirler ve bu nedenle çocuklarının günlük beslenme ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığına daha az dikkat ederler. Üstelik, seçici yiyiciler söz konusu olduğunda , anneler çocuklarına yemeyi sevdikleri şeyleri verirler ve çocuklarının en azından bir şeyler yediğini düşünerek tatmin olurlar. Çocuklar ayrıca açık havada oyun oynamayı bıraktılar ve boş zamanlarında video oyunlarına yapışıp televizyon izlediler. Ebeveynler programlarıyla meşgullerse, işlerine ara vermeden devam edebildikleri için bunu tercih ederler.

Sağlıklı Bir Çocuk Yetiştirmek İçin İpuçları

Sağlıklı bir çocuk yetiştirmenize yardımcı olacak temel şeylere aşağıdan hızlıca göz atabilirsiniz.

Beslenme:

En başından itibaren beslenmeye dikkat edin ve çocuğunuzu farklı türlerde yiyecekler yemeyi alıştırın. Diyetlerine taze meyve, sebze, bakliyat ve tahılları dahil etmeye çalışın. Takip dengeli bir diyet çocuğunuzun o sağlıklı yetişkin olmasında gerektirdiğini tüm beslenme sahip olmasını sağlamak için. Bunlardan çok emin değilseniz profesyonel diyetisyenlerden kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

Egzersiz yapmak:

Günümüzde çocuklar için yoga, atletizm, dans, aerobik ve jimnastik gibi birçok egzersiz dersi var. Yeterli egzersiz yapmadığını düşünüyorsanız, çocuğunuzu bu sınıflardan bazılarına kaydedin. Bununla birlikte en iyi yol, çocuğunuzu onu ilgilendiren herhangi bir sporla meşgul etmektir. Bu onun sadece düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda onu her gün zinde ve enerjik hale getirecektir.

Dinlenme:

Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi için uygun dinlenme de önemlidir. Ona erken yatmayı ve erken kalkmayı öğretmek, insanı sağlıklı, zengin ve bilge yapar. Ancak bunun için bazı kötü alışkanlıklarınızdan da kurtulmanız gerekecek. Gece televizyon programlarını izlemeyi bırakın. Çocuklarınız için iyi bir örnek olun. İyi uyuduğundan ve geceleri en az 8 saat dinlendiğinden emin olun. Bu onun enerjisini geri kazanmasına yardımcı olacak ve dinlenmek beynini de şarj edecektir.

İpuçlarını izleyin ve çocuklarınızı farklı etkinlik türlerini seçmeye teşvik etmeye çalışın. Beslenme ve egzersizin yaşamdaki önemini anlamasını sağlayın. Sağlıklı ve besleyici atıştırmalıklar sunun, arkadaşlarınızla aktiviteleri destekleyin ve monoton veya zorlanmış hissetmemeleri için çocuklarınızın yaşamlarına çeşitlilik katın.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*