Çocukların Tüketmesi Gereken Temel Besinler

Çocukların Tüketmesi Gereken Temel Besinler

Çocukların tüketmesi gereken temel besinler arasında onların sevmedikleri olsa bile, teşvik edici yöntemlerle bu besinleri tüketilmelerini sağlamamız gerekir. Ebeveynler olarak hepimiz çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmasını isteriz. Bunun için onları sağlıklı besinler ile beslenmeli ve gelişim süreçlerini iyi bir şekilde kontrol etmemiz gerekir.

Çocukların Tüketmesi Gereken Temel Besinler Nelerdir?

Doğal şekilde yetişen ve hazırlanan tüm besin kaynakları, insan vücudu için faydalıdır. Ancak bazı besinlerin gelişim çağındaki çocuklar üzerinde daha faydalı olduğu bilinmektedir. Sağlıklı bireyler yetiştirmek için çocuklarınıza aşağıdaki besinleri düzenli olarak verebilirsiniz.

Karaciğer

Muhteşem besin içeriği ile karaciğer, gelişim sürecindeki çocukların

üzerinde harika etkiler yaratmaktadır. Özellikle demir açısından son derece zengin olan sığır ve tavuk karaciğeri, vücudun hastalıklara karşı savunmasına yardımcı olan bakır içeriği ile de zengindir.

Farklı mineral ve vitaminler ile zenginlik sunan karaciğerin düzenli olarak tüketilmesi, çocuğunuzun daha sağlıklı hale gelmesini sağlayacaktır. Karaciğeri sote ya da farklı şekillerde hazırlayarak çocuğunuza yedirebilirsiniz.

Süt

Diş ve kemiklerinin oluşumu için büyük bir öneme sahip olan süt ve süt ürünleri, kalsiyum içerikleri ile kas sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

Yeni doğan bebekler anne sütü ile beslenirken, birkaç yaşına gelmiş çocuğunuzu düzenli olarak inek sütü ile beslemeniz faydalı olacaktır. Sütü doğrudan içerek tüketebilecekleri gibi, farklı tariflerin içerisinde tüketmenin de yararı bulunmaktadır.

Balık

Haftada birkaç kez balık tüketilmesi, çocuğunuzun zihinsel gelişimi

blank

başta olmak üzere genel sağlığı üzerinde etkili olacaktır.

Şayet balık türlerine herhangi bir alerjisi bulunmuyorsa haftada en az bir porsiyon balık tüketmesine özen göstermeniz gerekir.

Eklem kireçlenmeleri, hafıza problemleri, bilişsel gelişim gibi sorunların üstesinden gelmek için balık önemli bir besin kaynağıdır. Kalsiyum emilimine yardımcı olan balık, farklı vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırır. Özellikle D vitamini ve omega 3 kaynağı olan balık türleri, sağlık açısından hem yetişkinler hem de çocuklar için en önemli besin kaynaklarından biridir.

Mısır

blankBirçok çocuğun severek tükettiği mısır, zengin lif kaynağı sayesinde özellikle sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Pıhtı oluşumunu engellemesi nedeniyle hücreler için gerekli olan besin maddelerini içeren mısır, beynin daha düzgün çalışması ve konsantrasyonun artırılması için gereklidir.

Ispanak

blank

Çeşitli besinler açısından zengin olan ıspanak özellikle zekâ minerali

 olarak tanımlanan çinko bakımından daha zengindir. Beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde etkili içeriklere sahip olan sebzenin aynı zamanda konsantrasyon ve hafıza üzerinde de etkileri vardır.

Fasulye

blankKan yoluyla oksijenin taşınmasından sorumlu olan besin maddelerine sahip olan fasulye, demir açısından zengin bir besindir. Protein ve lif açısından da hatırı sayılır zenginliğe sahip olan fasulyenin, demir emilimini artıran C vitamini içerdiği de bilinmektedir.

Pirinç

blank

Sağlıklı karbonhidratlar bakımından önemli içeriklerden biri olan

pirinç, diğer yandan önemli bir B1 vitamini kaynağıdır. Çocukların genellikle severek tükettikleri beyaz pirinç aşırı tüketildiğinde, çeşitli sorunlara yol açabileceği için tüketiminde dikkatli olmak gerekir.

Tatlı Patatesler

blank

Protein ve karbonhidratların metabolizmada enerjiye dönüşmesini sağlayan b5 vitamini içerirler. Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde yetişmesi için düzenli olarak tatlı patates tüketilmesi önerilir.

Kırmızı Et

Aşırıya gitmemek kaydıyla

blank

kırmızı et tüketilmesi gelişim çağındaki çocukların en önemli ihtiyaçları olan protein, B12 vitamini, çinko ve demir açısından zengindir.

Yağsız kısmından özellikle haşlanarak ya da yemeklerinin içerisinde tüketilen kırmızı etin faydaları daha fazladır. Mangal gibi tütsülenmiş gıdaların kanser oluşumuna etki ettiği unutulmamalıdır.

Muz

blank

Kalp atışı hızını düzenlemenin yanı sıra kas kasılmalarını da önleyen içeriğe sahip olan muz, hücrelerdeki su miktarının dengelenmesi için faydalı meyvelerden biridir. Potasyum ve lif bakımından son derece zengindir. Neredeyse tüm çocukların severek tükettiği muzun bir tanesi ile çocuğunuzun günlük potasyum ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyveler, zengin

blank

besin değerleri ile çocukların tüketmesi gereken en temel besinler arasındadır. Vücudun ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminleri belirli oranda içerirler. Özellikle doğal bir şekilde yetiştirilen sebze ve meyveler ile çocuğunuzu beslemeniz, hem bilişsel hem de fiziksel gelişimine yardımcı olacaktır.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*