Anne Sütü Nasıl Arttırılır ? Anne Sütü Artırmanın 8 yolu

Anne Sütü Nasıl Arttırılır ? Anne Sütü Artırmanın 8 yolu

Anne sütü farklı sebeplere bağlı olarak bebeğe yeterli gelmeyebilir. Bu durumda anne sütünü artırmanın yöntemlerini uygulamalısınız.
Anne sütünü artırmanın tek yolu süt yapan besinleri bol miktarda tüketmek değildir. Besinlere takviye olarak bu makalede vereceğimiz yöntemleri kullanarak anne sütünü artırabilirsiniz.

Emzirme Sıklığını İyi Ayarlayın

Doğumun ilk üç günü süt az gelir. Süt gelmiyor diye strese girerek emzirmeyi azaltmayın. Süt gelmese de sık sık emzirmeye devam edin. Çünkü bebek emdikçe süt artmaya başlayacaktır. İlk günlerde bebeğin 2 saatte bir emmesi gerekmektedir.
İlk zamanlar emzirme sıklığı fazla süresi ise az olacaktır. Çünkü bebek çabuk yorularak memeyi bırakacaktır. Günler ilerledikçe emzirme süresi artar ve sıklığı düşer. Üçüncü aydan sonra emzirme sıklığı günde 5-6 ya düşerken 6. Ay itibariyle günde 3-4’e düşer.

Memeniz Emzirmeye Hazır mı?

Sağlıklı bir emzirme dönemi geçirmek için memenizin bakımını iyi yapmalısınız. Ağrısız sızısız emzirebilmek için memenizin çatlak oluşumuna engel olmalısınız. Çatlak meme uçlarıyla emzirmeniz zor olacağı için strese girerek sütünüzün azalmasına bile neden olabilirsiniz. Problem için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Çatlak kremi kullanarak memenizin ucunu tedavi edebilir veya süt pompası kullanabilirsiniz.

Huzurlu Olun ve Stresten Uzak Durun

Şunu bilmelisiniz ki ne kadar stresten uzak mutlu bir hayat yaşıyorsanız o kadar sütünüz fazla gelir. Çünkü anne sütü stresle ters orantılıdır. Hem ruhsal hayatınızı kontrol altında tutun hem de bebeğim için sütüm az geliyor diye stresinizi artırmayın. Siz huzurlu bir şekilde inatla emzirmeye devam ettikçe sütünüzün arttığını göreceksiniz.

Yeterince Uyuyun ve Yorulmayın

Kendinizi ev işleriyle fazla yormayın ve yeterince uykunuzu alın. Özellikle doğumdan sonraki ilk aylarda uyku düzeniniz olmaz ama günler geçtikçe uyku düzeniniz yavaş yavaş oturmaya başlar. Bu dönemde her bulduğunuz fırsatta uyumaya özen gösterin. Özellikle bebeğinizin uyuduğunda sizde uyuyun.

Sütü Artıran Besinleri Bol Miktarda Tüketin

Anne sürünü artıran yiyecekleri tüketerek süt yapımına destek vermiş olursunuz. Ayva, armut, incir, dut gibi meyveleri bol miktarda tüketin. Anne sütünü artıran sebzeler arasında ısırgan, dereotu, ıspanak ve havuç sayılabilir. Baklagil olarak da fasulye, mercimek, nohut ve barbunya sayılabilir. Anne sütünü artıran kuruyemişlerden ceviz, badem ve fındık en çok süt yapan yemişlerdir. Anne sütünü artıran bitkisel çaylar ise: Rezene çayı, papatya çayı ve ısırgan otu çayı tüketilebilir.

Doğru Emzirme Pozisyonunu Bulun

Bebeğinizi doğru pozisyonda emzirdiğiniz taktirde hem bebeğiniz memeyi iyi kavrayıp çekebilecek hem de daha fazla süt gelecektir.

Memenin Tam Boşalmasını Sağlayın
Bebeği emzirirken bir meme tam boşalmadan diğerini vermeyin. Bir emzirmede hangi memenizi verdiyseniz diğer emzirmede aksi memeyi vermelisiniz. Bebeğiniz memenizi tam boşaltamıyorsa süt sağma makinası ile memenizi boşaltmalısınız.

Süt Pompası Kullanmayı Öğrenin

Süt pompasının doğru kullanımı anne sütünü artırır. Bebek yeni doğduğunda emiş gücü düşük olacağından süt pompası ile göğsünüzü sağdığınızda daha güçlü çekileceği için anne sütünü artırmaya etkili olacaktır.
Özellikle ilaç kullandığınız dönemlerde bebeğe süt vermemeniz gerekir. Bu dönemde emzirmeyi kestiğinizde giderek sütünüz azalacak ve tamamen kesilecektir. Bu gibi bebeğe süt vermeyeceğiniz zamanlarda anne sütünün azalmaması için süt pompasının kullanılması gerekir. Süt pompası ile göğsünüzü sağarak sütü atabilirsiniz. Böylece anne sütünün kesilmeden devam etmesini sağlamış olursunuz.
İşte tüm bu tavsiyelere uyduğunuzda ve anne sütünü artıran yöntemleri uyguladığınızda anne sütünün arttığını göreceksiniz.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*