Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Saati geçirilse büyük problem! Aynı anda ishal ve bulantıya sebep oluyor: Kuralına uymayan hasta oluyor

Antibiyotik kullanımında saat detayına dikkat! Bu şekilde kullanmazsanız hiçbir işlevi olmuyor! İşte dikkat etmeniz gerekenler...

Yayın Tarihi: 20.11.2023 10:46
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 10:46

Saati geçirilse büyük problem! Aynı anda ishal ve bulantıya sebep oluyor: Kuralına uymayan hasta oluyor

Sağlık uzmanları antibiyotik kullanımı konusunda vatandaşları uyarıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Kale, antibiyotiklerin düzgün ve doğru kullanılmasının önemine dikkat çekti.

Dr. Kale, antibiyotiklerin sadece doktor önerisiyle ve belirtilen süre ve dozajda alınması gerektiğini ifade etti. Reçetesiz ve düzensiz kullanımın ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten Dr. Kale, antibiyotik direncinin de bu şekilde ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

antibiyotik kullanımında saat detayına dikkat

Dr. Kale'ye göre antibiyotiklerin en sık görülen yan etkileri arasında ishal, kabızlık, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları yer alıyor. Bunun yanı sıra alerjik belirtiler, nefes darlığı ve çarpıntı riski de antibiyotik kullanımıyla artabiliyor.

Özellikle antibiyotiklerin her gün aynı saatte alınmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Kale, düzensiz kullanımın ilacın etkinliğini azalttığını ve bakterilere direnç kazandırdığını kaydetti. Ayrıca probiyotik takviyelerin de antibiyotik tedavisi sırasında ve sonrasında yararlı bakterileri desteklemede faydalı olacağını belirtti.

Sağlık uzmanları, antibiyotiklerin yanlış ve bilinçsiz kullanımının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulunarak, antibiyotik tedavisinde mutlaka doktor önerisinin takip edilmesini öneriyor.