Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

RTÜK, haber bültenlerine yaş sınırı getiriyor: Çocukları koruma adımı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, haber bültenlerinde çocuklara ulaşan şiddet içeriklerini engellemek için yaş sınırı uygulaması başlatacaklarını duyurdu. İşte detaylar ve uygulamanın önemi...

Yayın Tarihi: 22.05.2024 23:32
Güncelleme Tarihi: 22.05.2024 23:32

RTÜK, haber bültenlerine yaş sınırı getiriyor: Çocukları koruma adımı

RTÜK'ten çarpıcı karar! Haber bültenleri 'bip'lenecek

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), çocukları şiddet ve uygunsuz içeriklerden korumak amacıyla önemli bir adım atıyor. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, haber bültenlerine yaş sınırı getirileceğini ve bu içeriklerin işaretleneceğini duyurdu.

"Bip"lenecek Haberler

Başkan Şahin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Haberlere 'bip' koyacağız, yani işaret koyacağız. 'Bunu 13, 18 yaşından küçükler izlemesin' diyeceğiz veya 'İşte burada şiddet var' diyeceğiz." şeklinde konuştu. Bu uygulama, çocukların yaşlarına uygun olmayan içeriklerden korunmasını hedefliyor.

Yönetmelik Hazır, Uygulama Yakında

RTÜK Başkanı, yönetmeliğin Cumhurbaşkanlığı'na gönderildiğini ve Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından uygulamanın başlayacağını belirtti. Bu karar, çocukların televizyon yayınlarından olumsuz etkilenmemesi için önemli bir adım olarak görülüyor.

Gündüz Kuşağı Programları ve Diziler de Mercek Altında

Şahin, ayrıca gündüz kuşağı programları ve dizilere yönelik cezaların arttığını ancak yapımcıların bu konuda hala hassas davranmadığını ifade etti. "RTÜK olarak son raddedeyiz. Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız." diyerek kararlılıklarını dile getirdi.