Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Parasını böyle değerlendiren yaşadı! En çok kazandıran yatırım aracı oldu: Uzman isimlerden son uyarı geldi

Kuyumcular odası başkanı uyardı! Kesme altın almayın! İşte sebebi...

Yayın Tarihi: 21.11.2023 09:32
Güncelleme Tarihi: 21.11.2023 09:32

Parasını böyle değerlendiren yaşadı! En çok kazandıran yatırım aracı oldu: Uzman isimlerden son uyarı geldi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altın yatırımında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında önemli uyarılarda bulundu. Özman, son dönemde popülerliği artan "kesme altınlar"ın risklerine dikkat çekti. Bu ürünlerin üzerinde barkot ya da damga bulunmaması nedeniyle ayarı ancak uzmanlar tarafından anlaşılabilir. Dolandırıcıların da bu ürünleri kullanabileceği endişesi taşınıyor.

Uzman, altın yatırımı için 24 ayar paketli ve damgalı altınların tercih edilmesini önerdi. Bu sayede hem fiyat garantisi sağlanıyor hem de bozdurma aşamasında sorun yaşanmıyor. Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altın yatırımında en önemli noktalardan birinin fiyat garantisi olduğunu ifade etti.

kesme altın alınır mı

Özman, kesilmiş altınların fiyatlarında herhangi bir garantinin bulunmadığını, bu nedenle bozdurma aşamasında sıkıntılar yaşanabileceğini kaydetti. Paketli ve damgalı altınların ise fiyatlarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği için emniyet sağladığını belirten Özman, "Cüzi farklar için garantisi olmayan ürünlerden vazgeçilmemeli." dedi.

Uzman isim, altının uzun vadede değer kazandıracağını, enflasyonist ortamda döviz ve mevduata göre daha güvenli bir yatırım aracı olduğunu ifade etti. Özellikle ABD'deki beklentiler ve İsrail-Gazze geriliminin altın fiyatları üzerindeki etkisine dikkat çeken Özman, yatırımcıların altına yönelmeye devam edebileceği görüşünü paylaştı.

Özman'a göre altın, enflasyonist ortamda uzun vadede değer kazanmaya devam edecek. Döviz kurlarındaki dalgalanmalara karşı güvenli liman özelliği taşıyor.

NOT: BU HABER BİR YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.