Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

O şartı sağlayana 8 yıl erken emeklilik güneşi doğdu! Prim ve yaş şartına dikkat

Emeklilik yaşlarında ve prim ödemelerinde önemli değişiklikler yapıldı. Çalışanlar artık belirli şartları yerine getirmeleri halinde sekiz yıllık erken emeklilik planından yararlanabilecek. Detaylar burada..

Yayın Tarihi: 14.06.2024 22:24
Güncelleme Tarihi: 14.06.2024 22:24

O şartı sağlayana 8 yıl erken emeklilik güneşi doğdu! Prim ve yaş şartına dikkat

EYT ile yaş sınırı olmadan emeklilik

EYT (Emeklilik Yaşını Dolduranlar) Kanunu çerçevesinde, özellikle 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta yaptıran işçiler için önemli adım atıldı. Söz konusu düzenleme çalışanların yaş sınırlaması olmaksızın emekli olmalarına olanak tanımaktadır. Çalışanlar belirli hizmet yılı ve prim şartlarını yerine getirmeleri halinde erken emeklilik hakkından yararlanabilmektedir.

Erkek işçiler için askerlik borcu ve dış borç da erken emeklilikte önemli rol oynuyor. Askerlik borç sigortasının başlangıç ​​tarihinin öne alınması, erken emeklilik imkânı yaratacak, yurt dışında çalışanlara da emeklilik imkânı sağlayacak. Kısmi emeklilik ve maluliyet emekliliği de erken emeklilik seçenekleri arasındadır. Belirli katkı sürelerini ve yaş şartlarını karşılayan çalışanlar, kısmi emeklilik veya maluliyet maaşından yararlanabilirler.

O şartı sağlayana 8 yıl erken emeklilik güneşi doğdu

BAĞ-KUR kapsamında 8 yıl erken emeklilik (4B)

BAĞ-KUR (4B) kapsamında emekliliğini bekleyen ve belirli bir tarihten önce sigortalılığa başlayan vatandaşlara sekiz yıl süreyle erken emeklilik imkanı sunuluyor. Bu düzenleme aynı zamanda ortaklık kuran veya vergi amaçlı kayıtlı tacirlerin de erken emeklilik haklarından yararlanmasına olanak tanımaktadır.

Emeklilik planlarındaki bu yeni düzenlemeler, çalışanlara yönelik erken emeklilik konusunda farklı seçenek ve koşullar yaratmıştır. Bu koşulları sağlayan herkes belirli bir süre için emeklilik haklarından yararlanabilmektedir. Bu yeni düzenlemelerin çalışanlara yönelik emeklilik planlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağı anlatılıyor.