Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

O memurlara tek kuruş zam yok! Milyonlarca memura Temmuz şoku

Dört gözle temmuz ayı zammı bekleniyor. Fakat temmuz ayında memurlara zam gelmeyecek! Detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 13.06.2024 09:57
Güncelleme Tarihi: 13.06.2024 09:57

O memurlara tek kuruş zam yok! Milyonlarca memura Temmuz şoku

Memurların temmuz ayında alacakları maaş artışının miktarı zaten açıklanmıştı ancak daha önce yapılan açıklamada memurların yalnızca TİS ve enflasyon farkı zammını alacağı, ek maaş artışı almayacağı açıklanmıştı.

MEMURLARA NE KADARLIK BİR ZAM YAPILACAK

Geriye sadece bir aylık enflasyon verisi kaldı. Haziran ayı enflasyon istatistikleri, yılın ilk altı ayına ilişkin enflasyon istatistikleriyle birlikte 3 Temmuz'da açıklanacak. Artık enflasyon rakamları açıklandığı için memur ve emeklilerin maaşlarına ne kadar zam yapılacağı neredeyse belli oldu. Artık dikkatler memurlara ve emeklilere sağlanan sosyal katılıma odaklanmıştır. Ancak son dakikada bu konuyla ilgili üzücü bir bilgi ortaya çıktı. SGK Başuzmanı İsa Karakaş, son dakika açıklamasında emekliler ve memurlar için beklenen zam miktarını açıklayarak sosyal bileşeni eleştirel bir şekilde değerlendirdi. TGRT Haber'de canlı yayına katılan Karakaş, konuşmasında SSK ve Bekir emeklilerine yapılan maaş artışlarına değindi. Karakaş, yaptığı açıklamada maaş artışlarını beklentilere göre şu şekilde hesapladığını ifade etti: "SSK ve Bağ-Kurlu için gelecekte fiyat artışının %25,75 olacağını hesapladık. İçeriden aldığımız bilgiye göre yöneticilere tek kuruş bile yardım alamayacak. Konuyla ilgili çok katı bir duruşları olduğunu duyduk." Karakaş, bu hesaplamaya göre memur ve emekli memurların alacakları maaş artışına da değinerek, sosyal yardım oranının artmayacağını şu ifadeyle söyledi: "Yani %10'luk toplu sözleşme artı enflasyon farkını da eklerseniz memurlara yüzde 20'den fazla maaş artışı verilecek, aksi halde başka bir şey yok." 

Seyyanen Zam Yapılacak Mı

Maaş artışının ardından emekli memurların alacakları yeni maaş artışına ilişkin değerlendirmede bulunan Karakaş, şöyle konuştu: “Biz söz verdik, devlet de söz verdi, dolayısıyla onlara sürekli zam vermek zorunda kalıyoruz. Bu arada memur sendikaları da bunu yapmaya başladı, çünkü yarın emekli memurların durumu çok kötüleşti. aynı durumda olacaktır. Dolayısıyla perde arkası bilgilerime göre emekli bir memurun asgari maaşının şu anda sosyal yardım bileşeni ve tazminatsız yaklaşık 17.715 TL olduğunu söyleyebilirim. Kademeli artışla asgari memur aylığı tutarı 32.835 TL'ye çıkacak. Peki ücretler artmaya devam edecek mi? Çünkü memurlar ısrarla "Zam bizim hakkımızdır, yasal hakkımızdır, verilmesi gerekir" diyor. Ama şunu açıkça söyleyeyim: Değerli memur arkadaşlar, temmuzda seyyanen zam diye bir şey yoktur."