Alkol Bazlı Jel Dezenfektan Nasıl Yapılır?

Alkol Bazlı Jel Dezenfektan Nasıl Yapılır?

Alkol Bazlı Jel Dezenfektan elimizi yıkama fırsatımız olmadığı zamanlarda imdadımıza yetişecektir, tabi ki her zaman için sabun kullanarak ellerin yıkanması daha sağlıklı olacaktır.
Evde yapma imkanına sahip olduğunuz ve yanınızda taşıyabileceğiniz küçük bir kutuda bulunan alkol bazlı dezenfektan el yıkamanızın gecikeceği durumlarda elinize sürerek ellerinizi dezenfekte edebilirsiniz. Evde yapılan alkol bazlı el dezenfektanı hem yetişkinler için hem de çocuklar için oldukça kullanışlı dezenfektan ürünlerdir.
Önemli Uyarı: Dezenfektan özelliğinin oluşması ve bakterileri etkin bir şekilde öldürmesi için karışımdaki alkol oranının en az %85 olması gerekmektedir.

Evde Jel Dezenfektanının Yapılışı

A-) Kullanılacak Malzemeleri Toparlayın

  • İzopropil alkol: En az %91 saflıkta tuvalet ispirtosu. Bulabilirseniz %99 saflıkta olanı tedarik edebilirseniz daha iyi olur.
  • Saf Aloe vera Jeli: Etiketi kontrol ederek bulabildiğiniz en saf aloe vera jelini alın. Saflık derecesi ürünün etkisini değiştirmez ama en az katkı maddesi ve kimyasal içermesini sağlamış olursunuz.
  • Temiz bir kase
  • Bir adet spatula veya kaşık
  • Bir adet huni
  • Sabun veya el dezenfektanı şişesi

B-) Malzemeleri Karıştırın
Bu iki malzemeniz varsa dezenfektan yapmak oldukça kolay. 180 ml ortalama bir bardağın ¾’ü kadar izopropil alkol ve ¼ su bardağı kadar 60 ml saf aloe vera jelini karıştırın. Birbirine iyice karışması için kaşık kullanın. Alternatif olarak mutfak robotu ile de karıştırabilirsiniz. Dezenfektana uçucu yağ ekleyerek istediğiniz kokuya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Uçucu yağları en fazla 10 damla kadar eklemelisiniz.
C-) Ürünü Şişeleyin
Huninin yardımıyla karışımı kaseden şişeye doldurabilirsiniz. Şayet huniniz yoksa hazırladığınız dezenfektanı bir buzdolabı poşetine doldurun ve poşetin bir köşesini makasla keserek kesilen yerden şişeye doldurabilirsiniz. Şişenin kapağını ve pompasını da taktıktan sonra dezenfektan kullanıma hazır hale gelecektir.
Not: Ürünü doğrudan güneş almayacak bir yerde sakladığınız sürece raf ömrü 6 ay kadar olur.

Dezenfektan Nasıl Kullanılmalıdır?

Dezenfektanı kullanmadan önce elinizde kir varsa kiri yıkayın. Temiz ele kullanılan alkol bazlı jel dezenfektan daha verimli olacaktır. Elinize bir miktar sıktıktan sonra 20-30 saniye boyunca elinize iyice yedirin. Dezenfektan tamamen kuruduktan sonra suyla yıkayabilirsiniz.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*