Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Moskova yakınlarındaki araştırma merkezindeki yangında 8 kişi yaşamını yitirdi

Moskova'nın kuzeydoğusundaki Fryazino kentinde bulunan Platan Araştırma Merkezi'nde çıkan yangında 8 kişi yaşamını yitirdi. Yangın, 7. katta başlayıp diğer katlara yayıldı. Detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 24.06.2024 20:04
Güncelleme Tarihi: 24.06.2024 20:04

Moskova yakınlarındaki araştırma merkezindeki yangında 8 kişi yaşamını yitirdi

Moskova'nın 25 kilometre kuzeydoğusundaki Fryazino kentinde bulunan Platan Araştırma Merkezi'nde çıkan yangın, büyük bir trajediye yol açtı. Yangında 8 kişi yaşamını yitirdi, 9 kişi mahsur kaldı ve yoğun dumandan etkilenenler yardım bekledi.

Yangın, Platan Araştırma Merkezi'nin 7. katında çıktı. Kısa sürede diğer katlara yayılan yangın, binada büyük hasara yol açtı. Yangının çıkış nedeni henüz bilinmezken, yangının hızla yayılması bina sakinlerinin tahliyesini zorlaştırdı.

YOĞUN DUMAN PANİĞE NEDEN OLDU

Yangın sırasında bina içerisinde yoğun duman oluştu. Dumandan etkilenen birçok kişi, camlara çıkarak yardım istedi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, yangın sırasında binada 9 kişinin mahsur kaldığını ve bir kişinin kurtarıldığını açıkladı. Ancak ne yazık ki, 8 kişi yaşamını yitirdi.

Yangının çıkmasıyla birlikte olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangını kontrol altına almak ve mahsur kalanları kurtarmak için yoğun çaba sarf etti. Yangının çıkış nedenini araştırmak için uzman ekipler çalışmalarına başladı.

PLATAN ARAŞTIRMA MERKEZİ: ELEKTRONİK CİHAZ ÜRETİMİ YAPIYOR

Platan Araştırma Merkezi, elektronik cihaz üretimi yapan bir kuruluş olarak biliniyor. Yangının bu üretim faaliyetleri sırasında mı çıktığı, yoksa başka bir nedenle mi başladığı henüz tespit edilemedi. Yetkililer, yangının çıkış nedenini belirlemek için detaylı bir soruşturma başlattı.

RUSYA ACİL DURUMLAR BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, yangın sonrası yaptığı açıklamada binada mahsur kalan 9 kişiden birinin kurtarıldığını, ancak 8 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Bakanlık yetkilileri, yangının nedenini araştırdıklarını ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.