Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Milli Eğitim Bakanı Tekin: Eğitimde sadeleşme ve bütüncül yaklaşım

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni eğitim müfredatında sadeleşmeye gidildiğini ve okul öncesinden liseye kadar bütüncül bir eğitim anlayışının benimsendiğini açıkladı. Detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 07.06.2024 20:09
Güncelleme Tarihi: 07.06.2024 20:09

Milli Eğitim Bakanı Tekin: Eğitimde sadeleşme ve bütüncül yaklaşım

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ataşehir Ahmet Keleşoğlu Fen Lisesi'nde düzenlenen "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" tanıtım toplantısında, yeni müfredat programında sadeleşmeye gidildiğini ve okul öncesinden liseye kadar bütüncül bir eğitim anlayışının benimsendiğini açıkladı.

Yeni Müfredat 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılında Uygulanacak

Bakan Tekin, "Köklerden Geleceğe" anlayışıyla hazırlanan yeni öğretim programının 2024-2025 eğitim öğretim yılında kademeli olarak uygulanmaya başlanacağını belirtti. Tekin, dünyadaki hızlı eğitim öğretim metotları, bilgiye erişim ve benzeri gelişmelerin ardından, Türkiye'nin de müfredatını revize etmek için çalışmalara başladığını ifade etti. Bu sürecin 2023 yılının Haziran ayında başlatıldığını ve 10 yıl kadar önce başlatılan bir projenin devamı niteliğinde olduğunu vurguladı.

Katılımcı Bir Yaklaşım Benimsendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla, katılımcı bir anlayışla her kesimden görüşe açık olduklarını belirten Tekin, bu süreçte katkı sunan akademisyenlere, sivil toplum örgütlerine ve öğretmenlere teşekkür etti. Toplamda büyük çoğunluğu öğretmenlerden ve akademisyenlerden oluşan 1100 kişilik bir ekiple müfredatın hazırlandığını söyledi.

Müfredatın Revize Edilme Süreci

Müfredatın revize edilme süreci hakkında bilgi veren Tekin, 26 Nisan itibarıyla programların askıya çıkarıldığını ve yaklaşık 1,5 milyon kişinin programları indirip incelediğini belirtti. 70 bine yakın kişi ise programlara ilişkin görüşlerini yazılı olarak Bakanlığa iletti. Bu görüşlerin ilgili genel müdürler tarafından değerlendirildiğini ve sonuçta programların onaylandığını açıkladı.

OECD Ülkeleri ile Karşılaştırma

Tekin, uluslararası raporlara göre Türkiye'nin müfredat yoğunluğunun OECD ülkelerinin yaklaşık iki katı olduğunu belirterek, bazı bilgileri seviyelerine uygun zamanda öğrenmek üzere ön lisans ya da lisans programlarına aktardıklarını söyledi. Böylece öğretmenlerin ve öğrencilerin üzerindeki yükün hafifletildiğini ifade etti.

Eğitimde Bütüncül Yaklaşım ve Yeni Felsefe

Yeni müfredatın, okul öncesinden 12. sınıfa kadar bütüncül bir yaklaşımla hazırlandığını belirten Tekin, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı derslerini sanat odaklı bir yaklaşımla ele aldıklarını söyledi. Erdem-değer eylem çerçevesi oluşturarak, bu çerçeveyi programların odağına yerleştirdiklerini ifade etti. Öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerine yönelik uygulamaları ön plana çıkardıklarını ve okullardaki zümre öğretmenler kurulunu sürecin ana parçası haline getirdiklerini belirtti.

Yeni Müfredatın Ana Hatları

Tekin, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı derslerinin metin tahlilleri üzerinden etkin okur kimliği ve edebi bir zevk kazandırma hedefiyle yapılandırıldığını ifade etti. Matematik ve fen bilimleri derslerinin beceri temelli organize edildiğini, sosyal bilimlerde ise 17 beceri alanı tanımlandığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarılarının ve ulusal değerlerin müfredatın içerisine yerleştirildiğini söyledi.

Eleştirilere Yanıt

Tekin, yeni müfredatla ilgili eleştirilere de yanıt vererek, akademik başarı ve beceri odaklı bir eğitime geçişin, öğretmenlerin sınıfta daha fazla inisiyatif almasının ve çocukların erdemli bireyler olarak yetişmesinin hedeflendiğini belirtti. Tekin, bu hedeflerle uyumlu olacak şekilde çocukların 22. yüzyıl becerileriyle donatılacağını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, çocukların geçmişinden güç alarak geleceğe yön verecek bir vizyonla yetişmeleri için çalıştıklarını ve bu süreci tüm öğretmenlerle birlikte kararlılıkla yürüteceklerini vurguladı. Yeni müfredat programı, 2024-2025 eğitim öğretim yılının başından itibaren uygulanmaya başlanacak.