Kurumuş, çatlamış topuklara ilaç gibi geliyor! Gece sürüp uyun, 2 gün sonra mucizeyle karşılaşacaksınız

Limonun insan sağlığına çok faydalı olduğunu biliyoruz. Ancak limon hakkında hala bilinmeyen birçok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgilerin bir kısmı ayaklarınızın topuklarına limon sürmenin faydalarıyla ilgilidir. Bu yazımızda yatmadan önce topuklarınıza limon sürmenin neden iyi olduğunu açıklayacağız.

Kurumuş, çatlamış topuklara ilaç gibi geliyor! Gece sürüp uyun, 2 gün sonra mucizeyle karşılaşacaksınız

Ayaklara Limon Sürmenin Faydaları

Topuk ile ayak bölgesindeki deri çok emicidir. Bu sayede burada yediğimiz her türlü madde vücut tarafından kolaylıkla emilir. Limon C vitamini açısından zengindir ve ayağınıza limon sürerek bu C vitamininden yararlanabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek C vitamininden faydalanacaksınız. Güçlü bir bağışıklık sistemi sizi kış aylarında karşılaşabileceğiniz soğuk algınlığı ve grip şeklindeki hastalıklardan korur. Ancak böyle bir hastalığa yakalandıktan sonra bağışıklık sisteminiz güçlenirse grip gibi hastalıklardan daha hızlı kurtulabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin yanı sıra C vitamininin en büyük faydası cilt sağlığıdır. C vitamini sayesinde cilt elastikiyetini koruruz. Bu sayede ciltte kırışıklık, sarkma gibi yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması ileri yaşlara ertelenir. Ayrıca C vitamini cildi toksinlerden temizlemeye yardımcı olur. Bu sayede cildinizde oluşan sebum miktarı dengelenir. Cildiniz normal sebum seviyelerine sahip olduğunda sivilce, sivilce ve siyah nokta gibi cilt rahatsızlıklarına yakalanma olasılığınız azalır.

Ayaklara Limon Sürmenin Faydaları

Sabah kalktığınızda kendinizi gerçekten yorgun mu hissediyorsunuz?Gece yatmadan önce ayak tabanlarınıza, özellikle de topuklarınıza limon sürmek, çok daha enerjik ve enerjik uyanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun nedeni limonun içerdiği maddelerin vücudu uyarması ve daha fazla enerji almasıdır. Ancak dikkat dağınıklığı şeklinde bazı sorunlar yaşıyorsanız yatmadan önce ayaklarınızın altına ve topuklarınıza limon sürün. Bunu terapi olarak düşünün ve uzun süre kullanın. Birkaç hafta sonra dikkatsizlik ve konsantrasyon gibi sorunlarınızın çoğunun azaldığını fark edeceksiniz.

Limonun diğer bir faydası da zararlı maddeleri temizlemesidir. Çünkü limon antioksidan içerir. Bu sayede ayaklara sürülen limon, gece boyunca zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca limon uzun yıllardır doğal bir antibiyotik olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle vücuttaki enfeksiyonları ortadan kaldırıcı etkisi olan limonu yatmadan önce tabanlarınıza sürerseniz vücudunuzdaki enfeksiyonlar anında yok olacaktır.Limon özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına karşı çok faydalı bir besin olarak tanımlanıyor.

Sindirim sorunları bir gecede çözülebilir. Bunun için yatmadan önce ayak tabanlarınıza ve topuklarınıza limonu sürmeniz yeterlidir. Bu, hazımsızlık gibi mide sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca limon bağırsak hareketlerini teşvik eder ve kabızlık gibi bağırsak sorunlarını giderir. Aynı zamanda dışkılama teşvik edildiğinde vücudumuzun temel metabolizması da teşvik edilir. Bu sayede gece gündüz yağ yakabilirsiniz.

Topuklara limon nasıl sürülür?

Ayak tabanlarınıza ve topuklarınıza limon uygulamak çok kolaydır. Öncelikle limonu ikiye bölün. Daha sonra limonun üzerine biraz kaya veya deniz tuzu dökün ve 5 dakika kadar bekletin. Daha sonra topuktan başlayın ve ayağınızın alt kısmının tamamına dairesel hareketlerle masaj yapın. Bir limon 3 gün boyunca kullanılabilir. Ancak kullanılmış veya yeniden kullanılmış limonların üzerini streç film ya da alüminyum folyo ile kaplamanızı öneririz.

Sertleşmiş cilt ve çatlamış topuklar ayak sağlığı sorunlarına yol açabilir. Bu sorunu önlemenin ve ayaklarınızı sağlıklı tutmanın birçok yolu vardır. Bunlardan birisi de topuklara limon sürmektir. Limonun içindeki asitler ayağınızdaki derinin sertleşmesini ve aynı zamanda çatlamasını önler. Ayrıca limonun içerdiği C vitamini ayak sağlığı açısından oldukça etkilidir. Topuklarınıza limon sürmek ayaklarınızdaki su dengesini korur, bu da ayak sağlığınıza olumlu etki eder.

Ayaklara Limon Sürmenin Faydaları

Malzemeler:

Ayak topuklarına limon sürmek için malzemeler şöyle sıralanıyor:

1 adet limon

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı deniz tuzu

1 adet havlu

Uygulama:

Topuklarınıza limon uygulamak kolaydır. Aşağıdaki adımları izleyerek ayaklarınızın sağlığını sağlayabilirsiniz;

Öncelikle ayaklarınızı ılık su ile güzelce yıkayın. Bu işlem ayaklarınızdaki ölü deriyi yumuşatır. Bir limonu hilal şeklinde kesin topuklarınıza uygulayın. Limon suyunun ayaklarınızın cildine eşit şekilde dağıldığından emin olun.

Zeytinyağını topuklarınıza uygulayın ve emmesi için hafifçe masaj yapın. Ayaklarınıza deniz tuzu serpin ve tuzun dağılması için tekrar masaj yapın. Ayaklarınızı havluyla kurulayın.

Her iki işlemi haftada bir kez yapmanız ayaklarınızın sağlıklı, pürüzsüz kalmasını sağlayacaktır.

Önemli notlar:

Ayaklarınızın topuklarına limon sürmek ayak sağlığına oldukça olumlu etki yapar. Ancak bazı durumlarda bu prosedürü kullanmamalısınız. Özellikle ayağında yara veya enfeksiyon bulunan kişilerin bu işlemi yapmamaları gerekmektedir.

Ayrıca topukta derinin sertleşmesi ve çatlaması ciddi ayak hastalıklarından kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle bu problemin ortaya çıkması durumunda bir uzmana başvurmalısınız.